Uutiset:

Onko tiedossa hyviä bileitä? Linkitä ne kalenteriimme!

Main Menu

Rautapääbobber "Dirty Bastard"

Aloittaja Hemuli, 05 marraskuu 09, 15:39:51

« edellinen - seuraava »

Tuusulan T-Bone

Siis pointtihan oli se, että se tappi ei saa kääntyillä, vaikka siihen kohdistuukin woimaa.
Long John Stroker

jesse

Lainaus käyttäjältä: Hessu - 26 huhtikuu 11, 07:54:24

Tossa Veskun jarrussa kilven kiinnityspiste on hyvin lähellä klo 12:ta. (Taas tää alkaa)
Sulla noin klo 10:ssä. 


ööh puhutaanko nyt navan puolelta katsottuna klo 10?
kyykyssä pyörän sivulta katsottuna klo 2?
lukihäiriöni saattaa kirjoittamiini teksteihin iskeä.... ja välillä luetun ymmärtämiseen...

Hemuli

Mutta kun se tappi ei ole millään kiinni jarrukengissä vaan kengät puristuvat sen ympärille pelkällä jousivoimalla. Tappi toimii pelkästään kenkien "saranana". Vastakkaisella puolen on sitten jarrun käyttövipu joka levittää kenkiä. Tällöin kilpi pääsee liikkumaan kenkiin nähden.

Mulla on muista remonteista jäänyt yli 3/4" pitkiä 1/2" sisähalkaisijalla olevia pronssipuslia, alunperin noita käytetään Sportsterin vaihdeakselissa. Niiden ympärille kun sorvaan holkit 22 mm rosterista ja yhdistän ne 14 tai 16 mm rosteritangolla niin luulis kestävän. Samalla kiinnityspiste siirretään mahdollisimman lähelle kello kahtatoista kun se Chopper Vapautusrintaman alkuperäisen suosituksen mukaan oli noin kello kahdessa.

"Se mikä ei tapa, vahvistaa" ;)
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

jesse

pohdin reaktio tankoa joka on pyöreä ja pituudeltaan säädettävä
kierre vaikka kuinka tiukilla muttereilla olisi ei tue vääntöä/pyörimis liikettä käytännössä ollenkaan
kun taas paksusta latasta tehty ei ihan hevillä anna perää varsinkin jos siinä on tiukka sovitteinen pusla paksussa holkissa
äkkiseltään ajatellen että siihen ei sen suuntaista liikettä/voimaa edes tulisi...
lukihäiriöni saattaa kirjoittamiini teksteihin iskeä.... ja välillä luetun ymmärtämiseen...

jesse

lukihäiriöni saattaa kirjoittamiini teksteihin iskeä.... ja välillä luetun ymmärtämiseen...

Hessu

Lainaus käyttäjältä: Tuusulan T-Bone - 26 huhtikuu 11, 11:19:43
Siis pointtihan oli se, että se tappi ei saa kääntyillä, vaikka siihen kohdistuukin woimaa.
Ei saa ei. Eikä se mihinkään käännykään alkuperäisessä kiinnitystavassa. Teleskooppiputken kyljessä.
Mutta mikäli ymmärsin eilen illalla Hemulin kanssa jutellessa. Siinä kilvessä oleva reikä on väljä, jotta alkuperäisessä systeemissä voi säätää kenkiä... en oo ikinä katellu tollasta jarrua kunnolla.

Hemuli

Kyllä, reikä on huomattavan väljä nimenomaan kenkien säätämistä silmällä pitäen. Kengät pitää keskittää rumpuun niin että kyseistä tappia paikallaan pitävä pultti löysälle, sitten reipas ote jarrukahvasta ja samalla pultti kiinni. Näin menetellen kengät hakevat parhaan mahdollisen paikan rummussa.

Vertasin eilen kahta hallussani olevaa jarrukilpeä. Tuohon mikä hajosi oli joku edellinen asentaja tehnyt holkin säätöreikään (mahtaako tunnustaa kun kuitenkin lukee tämän ;D). Holkki ei kuitenkaan ollut aivan jeti kiinnitysruuvin kanssa päästäen tapin hiukan liikkumaan. Reikä oli myös sen verran iso että uniballin kuula ehkä aavistuksen nuljui sen päällä. Toinen kilpi on taas suoraan tehtaan jäljiltä ja siinä reikä on todella iso, säätövaraa piisaa.

Seuraavaan kilpeen ei sitten laitetakaan mitään holkkeja vaan reiän ja reaktiotangon väliin sorvataan paksu alumiiniprikka jonka sisäreikä on tarkasti pultin kokoinen ja ulkohalkaisija niin iso että se makaa koko alaltaan kilvessä olevan tasopinnan päällä. Tämä estää tulevaisuudessa tapin kääntymisen. Ja reaktiotankoa kilpeen puristavan pultin ja tangon puslan väliin koneistetaan holkki joka sallii pultin kunnollisen kireyden tankoa jumittamatta.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

Tuusulan T-Bone

Jaha, siis valmiiksi väljä... ;D

No sitten en yhtään ihmettele tapahtuneen perään, mahdollisia vaurion syitä on jo montakin. Toi suunnittelemasi uusi systeemi kuulostaa mun korvaan huomattavasti paremmalta.

Onkohan toi tapin kiinnitys/säätö erilainen risukeulaan tarkoitetussa rumpujarrussa? Kuulostaa meinaan aika erikoiselta, jos reaktiotanko on se, joka joutuu pitämään tappia suorassa...
Long John Stroker

Hemuli

Meinasin jo tossa sanoa että täytyy tehdä radikaalimpi muutos kilpeen - alkuperäisessä jarrussa kun reaktiotanko on omassa erillisessä kiinnikkeessään jolla ei ole mitään tekemistä jarrukenkien kanssa. Ohessa kuva. Tuossa meikäläisen ratkaisussa reaktiotanko kiskoo jarrukenkien saranatappia taaksepäin kun jarrurumpu kenkineen pyrkii eteenpäin - meneehän se vinoon väkisinkin.

Mutta jos paketti kasataan kunnolla edellä kuvaamallani tavalla ja vaihdetaan vielä se kilven ja reaktiotangon väliin tuleva levy teräksiseen niin kyllä se on niin tiukka setti että ei se liiku mihinkään.

Mitäs raati on mieltä reaktiotangon puslista? Asiantunteva taho oli sitä mieltä että ei missään tapauksessa pronssiholkkeja vaan terästä, pehmeä metalli kuluu soikeaksi silmissä.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

Spöke

Kyl mä sorvaisin puslat vaikka lyijytinapronssista, rasvanipat kylkeen. Ei kait se pehmeä metalli mihinkään silmissä kulu (mutu), vai miten on koneiden liukulaakerien kanssa? Tai männäntapin pusla? Joitain njyyttoneita nekin saavat kuormakseen.
-Spöke-
Pannun, parin Shovelin ja Rautapään loukussa

Tuusulan T-Bone

Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 26 huhtikuu 11, 14:21:46
Mitäs raati on mieltä reaktiotangon puslista? Asiantunteva taho oli sitä mieltä että ei missään tapauksessa pronssiholkkeja vaan terästä, pehmeä metalli kuluu soikeaksi silmissä.

No selvität, että mitä gamista ne tehtaan jäljiltä on ja sitte laitat siitä.
Long John Stroker

jesse

koneissa liukulaakerit ottaa yleensä pyörimis liikettä tai kohtisuoraa voimaa vastaan...
eikä vääntöä vinottain
tosin esim männän tappi saa koneessa aika moista iskua paukuttaessa  :P
materiaaliin en uskalla kantaa ottaa  :o mutta rasvanippa kuulostaa hyvältä
kunhan sitä maltillisesti käyttää ettei käy niinkuin keikkabussin jarrujen kanssa kun automaatti rasvari työnsi jarrukengille kourallisen vaseliiniä stefan pettäessä ;D
lukihäiriöni saattaa kirjoittamiini teksteihin iskeä.... ja välillä luetun ymmärtämiseen...

ma^ko

Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 25 huhtikuu 11, 23:50:42
Joo emmä T oikein sitä purematta niele, Vesku on ajellut omalla KHK:llaan paljon ja jarrutellutkin reippaasti eikä mitään ongelmaa. Tässä nyt vielä kuva ilman lupaa pyörän omistajalta...



Eli hyvin pitkälle identtinen systeemi meikäläisen kanssa lukuunottamatta reaktiotangon rakennetta.

Mutta vaikka tappi olisi hieman väljä kilpeen, niin tuo tanko tukee kyllä, ei pääse taittumaan mihinkään, mutta kuulapää ei tue mitään. Hasardihan lienee kuitenkin siitä lähtöisin että tappi kääntyy ja rikkoo mestansa, pitäs pysyä linjassa sen tapin.

Mitä taas tapin holkitukseen, niin koska kyseessä ei ole pyörivä akselointi joka tulisi laakeroida pyörintänsä johdosta ja sivuttaismomentteja löytyy, hylkäisin pehmeät holkkimateriaalit.
Lähes kaiken mitä insinööri on ryssinyt, voi ihminen korjata.

Spöke

Lainaus käyttäjältä: ma^ko - 26 huhtikuu 11, 19:05:12
Mitä taas tapin holkitukseen, niin koska kyseessä ei ole pyörivä akselointi joka tulisi laakeroida pyörintänsä johdosta ja sivuttaismomentteja löytyy, hylkäisin pehmeät holkkimateriaalit.
No nyt mä taisin ymmärtää ton väärin? Eikös tossa ole samat liikkeet, kuin alalinkuissa, joissa on pronssihelat?
-Spöke-
Pannun, parin Shovelin ja Rautapään loukussa

ma^ko

Onhan siinä liikettä, eli ei voi tehdä solidiksi tuota ratkaisua. Se ei kuitenkaan ole sillälailla pyörivä liike että tarvitsisi mitenkään erityisen hyvää liukulaakerointia(uskoakseni). Eriasteista sivuttaissuuntaista hakkausta saattaa kuitenkin pyrkiä tapahtumaan, joten mä menisin niin pintakovalla materiaalilla kuin mahdollista. Rasvanippa joka tapauksessa hyvä ratkaisu, ettei jumahda.
Lähes kaiken mitä insinööri on ryssinyt, voi ihminen korjata.