Uutiset:

Onko tiedossa hyviä bileitä? Linkitä ne kalenteriimme!

Main Menu

springer keulan jäykistäminen

Aloittaja bulutaurus, 24 lokakuu 13, 04:47:10

« edellinen - seuraava »

bulutaurus

Oisko kellään infota springer keulan jäykistämisestä. Myykö joku suoraan "hard core " jousia vai pitääkö soveltaa jostakin..
Kyse siis sellasesta että saisi tiukemman jousituksen ... vai onko ainoa vaihtoehto pumppu keula..

jyrggä

Jouset taskussa jousitehtaalle, jossa pyydät samoilla mitoilla jämäkämmät. Onko siellä sun keulassa sisäjouset myös?
Kalles chopperiltakin kuulemma saa erillaisia jousia diy-keuloihin.
Nothing beats cubic inches...  except turbo!

Hemuli

Omaa retrospringeriäni jäykistin vaihtamalla sisäjouset erinäiseen kombinaatioon pumppukeulan jousia. Muutaman kerran sitä sai kasailla ja vaihtaa esijännitystä ym. mutta lopulta löytyi sopiva setti jolla töyssyt ei vielä lyö käsille mutta keula ei pohjaa kovassakaan jarrutuksessa. Lopulliseen settiin tuli pätkä vakio sportin keulajousta ja ultiman upsidedownkeulan ohuempaa vieteriä. Hommaa tietysti helpotti että mulla ei alun perinkään ollut kromattuja jousia niin noi mustat meni hyvin.

Toimivalla jousituksella on uskomaton vaikutus jarrutusmatkaan. Suoraan kaupan hyllyltä toi springeri oli sellainen että rautapään onneton rumpujarru riitti lyömään sen pohjaan jo viidestäkympistä tehdyssä jarrutuksessa. Hidastuminen loppui aika lailla siihen kun keula pohjasi. Kun jouset oli saatu kuntoon alkoi myös jarruttaessa tapahtumaan ihan eri tavalla.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

bulutaurus

Meneeköhän tollaseen dna keulaan hd jousi kitti .. tuskin niitä miljoona eri jousijakoa on.. sellaseen harrikan springeriin saa hard core setin..