Uutiset:

Onko tiedossa hyviä bileitä? Linkitä ne kalenteriimme!

Main Menu

Red Hot Chili Chopper

Aloittaja Rezi, 01 lokakuu 10, 22:05:14

« edellinen - seuraava »

Rezi

Pakko mallailla pyörän stuukkia nyt kun se on rullaava. Seuraavan kerran se on pyörillään todennäköisesti sitten joskus keväällä.

Ilman etulamppua springeri näyttää oudolta


Pitkillä dropatuilla rockereilla eturengas näyttää härskiltä




4x18 Avon on hieno ja sopusuhtainen takarengas.




Meikäläisen tekemään chopperiin kuuluu hoijakka.


Teen jousihaarukasta pari senttiä pidemmän niin saan rungon pikkusen keulimaan.

Kokkonen

En osaa kommentoida mitenkään joten tyydyn huokailemaan ihastuksesta. 8)
"Täytyy pysyä liikkeellä. Koirat eivät kuse liikkuviin autoihin. Tiedät kyllä mitä tarkoitan"
Tom W

timppa-69


Rezi

Kiitos kommenteista.

Mallailin pyörään bobberin putkia. Aika massiiviselta näyttää.


Slimmimpi ilman. Mutta jonkinlaiset putket pitää olla.

rapula

Joskus herkässä mielentilassa mietin sellaisia putkia jotka näyttäisivät menevän pytystä toiseen, eli oikeastaan vain yksi putki, etupytystä eksoottisen kiemuran kautta takapyttyyn. Sisällä pitäisi tietenkin olla välilaippa ja vaikka reijitys alapuolella kaasun poistoa varten :)

jannu

On niin vapauttavaa huomata, että jollain muullakin kun mulla on pakoputki-fetissi.... :)

Rezi

#1596
Lainaus käyttäjältä: jannu - 21 marraskuu 16, 10:19:00
On niin vapauttavaa huomata, että jollain muullakin kun mulla on pakoputki-fetissi.... :)
Puhuu mies, jonka chopperissa on lähes 10m pakoputkea ;D



Takaisin asiaan. Tuli tehtyä öljysäiliösta sen verran matala, että sen ja laatikon väliin jää armoton aukko. Siispä päätin nostaa lootaa. Kolme 8mm lattaa ja loota nousi about tuuman. Enskaremmi meinas tulla liian kireälle kun loota otti kiinni istuinputkeen. Pikku modausta lootaan ja putkeen ja nyt remmin kireys on OK.

Tykkään nostetun laatikon lookista. Se on racen näköinen.





Jack

nythän tohon askin alle mahtuu neliskumanen laatikko-äänenvaimennin. Vedät ne putket pytystä pyttyyn ja siitä yks putki laatikkoon joka on tuolla askin alla jemmassa. Sopivasti kun suunnittelet on aika vähän pakoputkea näkyvissä...
Flatheads!!!

Kiwi

Mä aattelin toisinpäin, turhaan nostit kun ne putket olis voinu tehä tohon öljytankin lämmittimiks ;D

Tai sit laitat siihen semmosen orkkis snorkkeliputken.

Tuusulan T-Bone

Pakoputkilla ja stongalla on yhteinen nimittäjä: molempien ensimmäinen ja tärkein tehtävä on olla törkeän näköinen. ;D
Long John Stroker

jannu

T-Luu puhuu niin asiaa,....eikä mennyt kymmentäkään metriä, ainoastaan 9,7m  8)
Mutta nyt tuli ihan uusi sana, äänenvaimennin... ??? ::)

Rezi

Haluaisn pyörään lyhyet putket ja asialliset äänet. Käyttöpyörä nääs. Mulla on Shovel Choperissa 2-1 putki ja pitkä soiro t-haaran jälkeen. Äänet on asialliset ilman minkäänlaista vaimenninta.

Andyn Cloud 9:ssa on nätit ja lyhyet putket ja jotain tuon tapaista kaavailen. Tuollaisissa vaan on ihan järjetön meteli.


Jackin ideiomassa laatikkovaimentajassa on ajatusta. Sitä pitää mielessä jatkojalostaa.

jannu

Joskus taannoisen desibelikohun aikaan oli se idea putkeen työnnetystä teräksisestä pulloharjasta äänenvaimentimena.
Menee mutkastakin, mutta ei mitään käsitystä miten toimii...?

Noita pakoputken päitä oli aikoinaan valmiiksi sorvattuna 1 3/4" putkelle Moorella hyllyssä....

zeikki

Putket piiloittasin myös nostetun lootan jättämän tilan paikalle. Jäin vielä tuijottamaan tuota keulaa. Aivan jäätävän hienon näköinen. Mitenköhän sen vaimennus mahtaa toimia, kun rockerit hojottaa aikasen ylöspäin?

Rezi

Lainaus käyttäjältä: zeikki - 22 marraskuu 16, 18:53:28
Mitenköhän sen vaimennus mahtaa toimia, kun rockerit hojottaa aikasen ylöspäin?
Tuossa etu- ja takahaarukan laakerointi rockereihin on aika ideaalisessa asennossa, eli kyllä se toimii. Sillä ei ole jousitukseen merkitystä, että akseli on haarukkalaakerointien yläpuolella ja rockerin etuosa on pystyssä. Kun keulaa pumppaa paikoillaa, niin asiallisesti se joustaa.

Ohjattavuuden pitäisi parantua, kun painopiste on reilusti akselin alapuolella. Ainakin näin tallin lattialla pyörää käännellessä ohjaus tuntuu tosi kevyeltä.