Minkäslaiset on nuo ajokuteet?

Aloittaja nicnac, 10 toukokuu 09, 22:24:30

« edellinen - seuraava »

nicnac

Nojoo...tässä tullu siihen lopputulokseen että pitäis vähän lämpöösempiä kamppeeta alkaa hankkimaan. Nyt on ollu jalaas sellaaset vuorettomat "kylähousut" eli kylille ja takaasin pystyy ajella...muussa ajossa tulee kylmä. Takkina on toiminu ihan perusrotsi...se ei edes oo kylmä koska pitää hyvin tuulen poissa. Vettä sitten ei taas yhtään.

Eli minkälaasta ajovarustusta teillä on ja minkälaaset olis hyvät? Jos suosituksia antaa niin tietenkään en saateenkaaren väreihin halua pukeutua ;D

Lyytinen

Ihan tavan nahkavermeet, jos tarvii niin osulan muovikassit jalkaan, ruisleipäpussit hanskoin päälle ja jeesusteippiä takin vetoketjun päälle. Räpylät kai ne eniten hätää kärsimässä on. Puuvillahanskat tai kahdet alle. Sama kerrosidea tietty muussakin. Kaksi fleeceä plus villapaita nahkatakin alla niin kestää 0 asteen kelissä ihan hyvin 300 km lenkin heittää. Pitää vaan rasvata sen verran hyvin koko garderobi, että rasva tippuu nenän piästä, että pitää veden ulkona. Hirvittää vaan ajatella, että näinköhän lie menee vanhat nahkahousut enää tänä vuonna jalkaan  :-[

nicnac

Mulla pitäis rasvata käsivarret jos parikin fleecea meinaa nahkiksen alle laittaa. Vaikka pötsiä löytyykin ja olkapäästä lähtevät raajat nyt ei vahvimmasta päästä oo niin käsistä ja hartioista alkaa tuolla rotsilla ahdistamaan...pitäisköhän mennä sovittelemaan rotseja pukeutuneena kolmeen-neljään paitaan ;D

Housut varmaan olis joko hyvä olla samaa sarjaa kun takki niin saa yhdistettyä tai sitten henkseli mallit. Mulla ainakin alaselkä paljaana :(

Make

Alaselkä peitty vähän paremmin ku vaihto nahkahousujen vyön henskeleihin. Sellaset lappuhaalari-malliset nahkapökät kun löytäis ni pysyis kylmä varmasti kaukana. Toi selkä kun tuntuu olevan sellanen kapine et se ku kerran saa kipeetä ni vaivaa varmasti koko loppuelämän.
Greatest enemy of freedom is satisfied slave

Tiger Antero

Hello, omasta mielestäni Halvarssonit ovat oivat. Saa myös naitettua takin & housut yhteen jos haluaa. Lievänä miinuksena saattaa olla, joillekin, pikkuruinen lippu helmassa, mutta senhän saa leikattua irti.

Toimivat kelissä kuin kelissä, pitkä-ikäiset, laadukkaat ja tarvittaessa suojat sulahtaa paikoilleen. Miinuksena hinta, kalliithan nuo ovat. Mutta  mielestäni enemmän menee rahaa/hermoja hukkaan jos ostaa useita huonoja, epäkäytännöllisiä ja ei toimivia ajovermeitä.

Jaska

Ostin tuollaisen prätkärotsin tyylisen Held takin: ihan asiallinen. Tuulen pitää hyvin, riittävän suuri tuuliläppä, Reissa kalvon vedenpitävyydestä ei vielä käytännön kokemusta, irrotettava lämpövuori, riittävän pitkä myös selästä, mukana on vetoketju jolla voi liittää housuihin ristiselästä. Vyötärön, hihansuut ja kauluksen saa tiiviisti kiinni säädettävillä hihnoilla.
http://www.mc-lifestyle.com/Ajovarusteet/Miehet/HELD-CRUISER-M/?gclid=CNDQ3JmotJoCFYKB3goddBcwcA

nicnac

Tässä netistä kun nuota selannut niin nuo housut on kyllä niin "hienoja". Takkeja kyllä löytyy ihan asiallisen näköösiä, mutta samaan settiin sitten housujen löytäminenkin on ihan asia erikseen.

Kaverilla tuollaanen halvarssoni onkin...kehunutkin vielä ihan parhaaksi ;D hmmm....

Jaska

#7
Nää on hyvät pöksyt, kestää tuulta ja vettä, lämpimät muttei hiosta liikaa lämpimälläkään kelillä;
Kevyt farkkumallinen ajohousu.
Hinta 89â,¬
http://www.motoplaza.org/mp-tuotteet/ajovarusteet/kangas-housut/

Nahkat on muuten ihan kivat, mutta vaikka kuinka rasvais niin läpi ne kastuu ennemmin tai myöhemmin ja yleensä sadepukua alkaa kiskomaan vasta märkien nahkojen päälle ja kun sen lopulta saa päälle niin lakkaa satamasta, ja sit on kuuma ja kalsarit märät ja v..tun kumipukukin suli pakoputkeen  ;D

ss

Mulla on 2 settiä, aiemmin ajelin enimmäkseen nahoilla mut nyt bulun myötä tuli hommattua myös tekstiiliä kun ei ole oikein tilaa kuljetella mukana esim. sadeskordaria...

Nahat halvarssonin takki + jofaman haalarimalliset housut. Housuissa on muistaakseni joku kalvo, muutenniin ovat hyvät kun ei viima pääse vetelemään perseeseen eikä alaselkään. Takki on ihan ok, mutta tuntuu olevan leikattu vähän erimalliseen ajoasentoon kuin mun pyörissä, ei sovi oikein apeilla, mutta toisaalta ei myöskään cliponeille, tuntuis et se on vähän liian pitkä edestä. Tietty näissä on kaikki nahan ominaisuudet, auringossa kuumat ja kastuvat jossain vaiheessa... Mutta nahkakuteet on aina nahkakuteet.

Kakkossetti on rukkaa, nahkatakki kalvolla (tai oikeammin tekstiilitakki nahkapäällyksellä) ja tekstiilipöksyt. Takki on aika passeli, leikkaus sopii todella hyvin bulun ajoasentoon, mitoitukseltaan napakka ja tuntuu päällä "haarniskalta"... Huomasin myös et on viileämpi kuin oikea nahkatakki ilmeisesti johtuen perforoidusta nahasta eli sopii kesäajoihin mainiosti. Housujen kanssa en ole päässyt vielä oikein sinuiksi, yllättäen tuntuvat nahkapökiin verrattuina kankeilta, lisäksi sisälahkeet ja lonkkasuojat tekevät pöksyistä ahtaan oloiset. Ehkä olis pitänyt ostaa pari numeroa liian isot housut et olis ollut tilaa.

Jos noista pitäis tällä kokemuksella valita, niin varmaan paras kombinaatio olis toi rukan takki ja jofaman housut. Ehkä mieli vielä muuttuu kun tekstiilipöksyt saa vähän enemmän käyttöä mutta näkee nyt.

ss

Pakko jatkaa "kielletystä" aiheesta, onko kukaan löytänyt hyvää umpipottaa, jossa olis leukatilaa parralla varustetulle ehkä keskimääräistä jykevämmällä leualla siunatulle päänmuodolle? Nyt buluttelu- / matkapottana on shoein rf-1000 ja täytyy sanoa et se on kyllä persiistä, leuka ottaa pottaan kiinni kun ajoasento on se kuuluisa gorilla nussimassa rantapalloa, selkä suorana apeilla se jotenkuten vielä menettelee... Potta on L, joten pään koon mukaan sen pitäis olla sopiva. Sama vaiva oli rooffin boxerin kanssa, mut se nyt oli muutenkin huono.

PS. Tiedän kyllä et 70-luvun avo-agv:lla leukatila ei ole ongelma mut nyt olis haussa joku sellanen jossa on muutakin kuin 5 millin styroksi pehmusteena.

Hemuli

En tiedä lasketaanko tuota käyttämääni Arai Tour-X:ää varsinaiseksi umpikypäräksi mutta siinä on ainakin tilaa melkoiselle Daltonille. Ja hyvä kypärä muutenkin.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

ss

#11
Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 15 toukokuu 09, 22:21:38
En tiedä lasketaanko tuota käyttämääni Arai Tour-X:ää varsinaiseksi umpikypäräksi mutta siinä on ainakin tilaa melkoiselle Daltonille. Ja hyvä kypärä muutenkin.

Onko toi leukasuoja kiinteä ja lähteekö lippa irti? Jos kyllä, niin ei kai toikaan paha olis, ulkonäkö ei ehkä ihan perinteinen mut ajomukavuus ratkaisee tällä kertaa. Entäpä hinta, arai taitaa olla sieltä haitarin yläpäästä? Tosin jos se on hyvä päähän, niin kaipase kuitenkin olis hintansa väärti... Dalton kuitenniin haluaa matkustaa mukavasti, vittumainen ajaa suu auki kun muuten potta hinkkaa joko leukaa tai niskaa. Ja kai se mällissäkin olis parempi olla luukku kiinni...

Hemuli

Kiinteä leukaosa ja paketissa tulee lipan tilalle peitelevyt siihen visiirimekanismiin. Eipä tuo lippa ole ajaessa häirinnyt, päinvastoin on mukava kun aurinkoa päin ajaessa saa vähän varjostettua silmiä.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

tertsi

mulla on roof boxer se uudempi malli ja leukasuoja alko mahtuu ku nykäsi uudistuksen myötä laitetun turhan palikan leukasuojan sisältä pois.Ja on muutenkin hyvä potta ku tulee ajettua pääasiassa visiiri ja leukasuoja auki.Tosin leukasuojan kiinitys remelit törröttää pystyssä kun suoja on auki ja vielä väriltään punaset et oikeen näkyy varmasti siitä johtuen naapurin kakarat on alkanu kutsua mua sarvipääksi perkele.Mutta täytyy laittaa toisen laiset kiinnitys remmit ni asia korjaantuu.

ss

Voishan ton uuden boxerinkin katsastaa, mutta eniten kiinnostaa ihan kiinteällä leukasuojalla varustetut potat. Mites uuden boxerin sisätilat, vanha malli oli muotoiltu niin et se istui täydellisen pyöreäpäiselle hyvin ja muille huonosti? Uudessa taitaa olla jo jonkunlainen ilmastointikin?