XB12R Bulsu lentoon

Aloittaja j0j0, 16 lokakuu 13, 16:57:25

« edellinen - seuraava »

kimmo l

Pitääkös tuota sitten ajella luotiliivit päällä? ::)

Motomatti

Tuossa luotiliivit riittänee. Itsellä Alkoholipyörässä ahtimen sijainti on sellainen että alasuoja aramidista lienee tarpeen jos tapahtuu sirpaloitumista.

j0j0

#107
Meinaatteko?

Siinä kohtaa alkaa kyllä mennä harrastaminen vakavaks, kun pitää harkita luotiliivien ostamista.

"BlowOffValve" tilattu. Eli joku vanhan bimmeriprätkän läppärunko.
IBMC Street Gang

j0j0

Olis mielenkiintosta tietää ton Lazarethin Bulsun tekniikasta vähän enemmän. Tuo ahdin on erilaisten artikkeleiden mukaan Mini Cooper S:n Eaton m45, mutta toi sijainti vähän hämää. Oon tota mun m45 ahdinta kokeillu tossa paikassa missä Lazarethin ahdin kuvien perusteella on, ja se on aivan suoraan ruiskurungon päällä. Eli tossa ei ilmeisesti sitten ole minkään sortin painekoteloa.



IBMC Street Gang

twinspeed

ei ehkä mahdu kovin suurta painekoteloa tuohon kuvan buelliin, mutta minkä verran olet ajatellut laittaa (olis hyvä olla) tilavuutta?

Vähänhän sitä koteloa jo on väistämättä ahtimen alaosassa.


En tiedä, mutta tuli mieleen vaan, että jos siihen tiivistepinnan jälkeen tekisit sellasen korotuksen, eli pienen laatikon, joka hiukan nostaisi ahdinta ylöspäin. Tuohon:

"The only sounds are the wind and the dull roar floating back from the mufflers."

j0j0

Tilavuutta laitetaan niin paljon kun vain mahdollista. 1-3l...
Sainkin sitten onnekseni eilen vision miten tuon toteutan.
Tuo kuvan ahdin on m62 sisäisellä bypassilla, m45 mitä käytän ei hirveästi ole tyhjää ahtimen alaosassa.
IBMC Street Gang

j0j0

Toisella foorumilla sanottiin näin:

LainaaSe buellin ohjain ei ymmärrä paineesta mitään, joten sytkän ohjausta ei pysty paineen mukaan toteutta. Näyttäisi myös nakuttavan aika herkästi jo 0,5 barin paineilla, joten suosittelen miettimään jotain ohjainta.

Ite en ole sytkän kanssa koskaan leikkinyt, eli jotain perus tietoutta sen osalta kaivattaisiin. Eli mitä tarvitsen ja miten homma toimii.

Buellin ruiskun paineesta ymmärtämisen pystyy ottamaan käyttöön, täällä siitä lisää: http://streetfighterperformance.com/xb12-turbo/turbo/map-sensor
IBMC Street Gang

Smokie

Böllistä en tiedä mutta Kawassa ainakin tehot laski heti jos sytkää laittoi myöhäisemmälle. Olin oikeastaan niinkin röyhkeä että lisäsin ennakkoa aika reilustikkin, 46 asteen kohdalla loppui usko ja piti tarkastaa strobolla ja kun kaikki piti paikkaansa piti merkit tarkastaa heittokellolla. Oli se vaan saatana. Piti ottaa vähän takaisin ihan yleisen mielipiteen takia mutta tehossa näkyi heti. Ei ollut mitään ongelmia JOS vain bensaa tuli tarpeeksi. Aina ei tullut (kavitointia..) ja silloin lensi heti keskimmäisistä sylintereistä tulpan maaelektrodit pakoputkesta ulos. Hyvin vain natsipuola sytytti, alkoi pätkimään vasta 0,7 ahdoilla kun kärkiväli oli mitä se nyt on kun ei ole enää maaelektrodia. Se että vain keskimmäiset vammautui johtui paskasta painekotelosta joka lykkäs enempi ilmaa keskelle.

Öööö eli? ??? ;D En murehtisi sytkää, puristusta vaan sopivasti ja pitää huolen että bensapuoli on kunnossa. Ja jos haluaa välttämättä jotain harrastaa sytkän suhteen niin yleensä antureita viilailemalla saa muutaman asteen säätövaraa.

j0j0

Tuli laskettua pitkästä aikaa noita ahtimen tuottoja, kun olin alunperin laskenut pelkästään minkä kokosen kampuran hihnapyörän tarvitsen että ahdin kiertää 14000rpm koneen kiertäessä 6800rpm.

Noh...

Moottori: 1203cc
max RMP 6800

Ahdin m45: 737cc
max RPM: 14000

14000/6800 = ~2.05

66mm ahtimen hihnapyörän kanssa tällä välityksellä kampuraan tulisi 135,3mm pyörä.

Moottorin käydessä 6800rpm tarvitsee se 144,440cc ilmaa.
Ahtimen käydessä 14000rpm tuottaa se 364,376cc ilmaa.

737cc x 2,05 = 1510,85cc ilmaa / moottorin kierros
1510,85 - 601,5cc(puolet moottorin tilavuudesta, koska 4tahti imee ilmaa vaan joka toisella kierroksella) = 909,35cc ylimäärästä ilmaa / moottorin kierros.

909,35 / 601,5 = 1,51bar.

~0,7bar ahtoihin pääsen 95mm hihnapyörällä, jolloin ahdin kiertää ~9800rpm. Tehoarvio 0,7bar paineilla 140-150hp.

-----------------------------------

Tällä hetkellä ostoslistalla:

Paremmin virtaavat suuttimet (vakiosuuttimet riittää hädintuskin 110hp yli ja sekin vaatii pa-säätimen päivittämistä). Ehkä 65lb EV1 - 107962, SIEMENS DEKA IV (680cc), ellei löydy vähän pienempiä sopivia.

PA-pumppu: http://www.jmtuonti.fi/cat/product_details.php?p=593 tai Walbro

PA-säädin, joko ulkoinen tai sitten: http://www.erikbuellracing.com/store/parts-accessories/fuel-injection/450-kpa-xb-fuel-pump-regulator.html

Paineanturi: http://www.finjector.com/verkkokauppa/fin/mks_paineanturi_1_bar_map_20_105_kpa_m10_x_1_0_johdolla_rosterirunko-p-470853-33/

Takomännät: Wiseco?

Kytkimen päivitys
IBMC Street Gang

Motomatti

LainaaLazarethin ahdin kuvien perusteella on, ja se on aivan suoraan ruiskurungon päällä. Eli tossa ei ilmeisesti sitten ole minkään sortin painekoteloa

Ei munkaan siinä pyörässä (Guzzi California) ole painekoteloa jossa kaasuläppä on ahtimen imupuolella mutta sitävastoin siinä pyörässäni (Guzzi V10 Centauro) jossa kaasuläpät ovat painepuolella on niitä ennen liki neljän litran pönttö.

Tuo kaasuläpän sijainnilla kun on merkitystä melkoisesti. Myös toiminnallisuudessa on merkittävä ero.

Painavassa customissa ei ole niin suurta merkitystä kaasuun reagointiin mutta jos haluaa hyvää vaihteiston toimintaa ja herkkää kaasuun vastaavuutta niin rakennat tilavan painekotelon ja kaasuläpän/läpät vasta lähelle sylinterejä.

Onhan sulla pääsy ecuun ja ohjelmat moottorinohjauksen muokkaamiseen vai miten olet aikonut saada sytytyksen ja ruiskutuksen toimimaan ahtopaineen myötä? Itse olen säätänyt vain MagnetiMarellin ja MegaSquirt-ecuja etten tiedä miten Buellin ecua muokataan.

j0j0

On pääsy ECUun. Tuo Buellin ECU ei ymmärrä vakiona paineista mitään, mutta kun hankkii oikean alueen MAP-sensorin saa ruiskutuksen toimimaan paineiden kanssa. Täällä siitä lisää: http://streetfighterperformance.com/xb12-turbo/turbo/map-sensor

Sytytyksestä/sytytyksen kanssa leikkimisestä mulla ei ole minkään valtakunnan tietoutta tällä hetkellä, ja jos sitä pitää alkaa säätelemään pitää varmaan alkaa perehtyä tarkemmin. Eilen törmäsin tälläseen: http://www.dragrace.fi/product_info.php?cPath=55_774&products_id=12805&osCsid=2j73jnnd39ann367k3dp1pusp4

Tekeekö tollasella yhtään mitään sytytyksen osalta?
IBMC Street Gang

j0j0

#116
BOVista:

Jos rakennan tuollaisen samantyyppisen ratkaisun kun Blower1:

Voiko tuon toteuttaa niin, että unohdan tuon toisen kaasuläpän ratkaisun ja laitan tilalle jousella toimivan hukkaportin? Tässä tapauksessa se puhaltaisi ulos 0,7bar kovemmat paineet, eli kaasun kiinni mentäessä hönkisi ylimäärästä ilmaa ulos? Voittaisin tällä hieman tilaa eikä tarvitsisi kikkailla vaijereiden kanssa.
IBMC Street Gang

Karzza

#117
Lainaus käyttäjältä: j0j0 - 31 joulukuu 13, 03:43:49

Tällä hetkellä ostoslistalla:
SIEMENS DEKA IV (680cc)

Espoosta/Vantaalta löytyy 2 kpl kyseisiä suttimia.
Ajettu n.500km. Hinta yht. 80â,¬.

Löytyy myös vastaavalla mitoituksella ja liittimellä Magneti Marelli Pico-style 35lbh (4bar) suutinpari.

Lisäksi
säädetävä Bosch mini-style 1:1 ahtojen mukaan nostava polttoainepaineen säädin.
Walbron in-tank pumppuja, 135turbine, 155gear, 255gear ja uusi400turbine LPH.
Tial 50mm blow-off valve.
T:Karzza

j0j0

Lainaus käyttäjältä: Karzza - 31 joulukuu 13, 19:04:01
Lainaus käyttäjältä: j0j0 - 31 joulukuu 13, 03:43:49

Tällä hetkellä ostoslistalla:
SIEMENS DEKA IV (680cc)

Espoosta/Vantaalta löytyy 2 kpl kyseisiä suttimia.
Ajettu n.500km. Hinta yht. 80â,¬.

Löytyy myös vastaavalla mitoituksella ja liittimellä Magneti Marelli Pico-style 35lbh (4bar) suutinpari.

Lisäksi
säädetävä Bosch mini-style 1:1 ahtojen mukaan nostava polttoainepaineen säädin.
Walbron in-tank pumppuja, 135turbine, 155gear, 255gear ja uusi420turbine LPH.

T:Karzza

Hienoa, pitää vuoden alussa kattoa jos tulis hakemaan ainakin noi suuttimet ja pumpun.
IBMC Street Gang

Karzza

Ok.

155LPH gear type walbro lienee sopivin sovellukseesi. Ajettu n. 4000km, hinta 70â,¬.

Löytyy myös Delphi 200kpa MAP ja Garrett GT2554R alle 1bar öljynpaineella toimiva kuulalaakeri-turbo kromatulla kompressorikotelolla...kun kyllästyt Eatoniisi ;D