Magneetto-ongelma

Aloittaja Jack, 25 elokuu 12, 08:39:44

« edellinen - seuraava »

ma^ko

Mä olen landel ens viikon puolväliin, mut palattuani voisin tulla ihmitteleen tota livenä, en mä kyl välttämättä lisä älyä lupaa, mut mielenkiinnosta...
Lähes kaiken mitä insinööri on ryssinyt, voi ihminen korjata.

Jack

Ihan sama, saat sä tullakkin, mut ei toi enää pelkällä ihmettelyllä parane.

Eli lisätutkimuksia tehdäkseni, on jotain avattava....

Valohoitoa oon jo koittanu eli fikkarilla lyysannu sinne kärkikoppaan, jos seuraavaks koittais puhaltaa pipiin, niinkuin lapselle tehdään. Tosin nyt meinasin ihan paineilmalla... ;D
Flatheads!!!

Hessu

Onkos sen roottorissa kaksi magneettia? Jos on, niin toinen voi olla paskana.
Hunteissa ja morriksissa on kaks magneettia ja yksi puola. Sillon huono kipinä pysyy kokoajan samassa kannen lähdössä.

Lyytinen

Noista Jackin lähettämistä prujuista ilmenee, että tässä roottorissa on käämit ja sen ympärillä magneetti. Mutta edes roottorin käämin paskana olo vähän mietityttää kun tuosta kuvasta aappailemalla näyttäisi ihan kuin jakaja pyörisi 1:2 nopeudella. Eli siis että samat käämitykset tekisi sitä kipinää molempiin sylintereihin.

Jack: siis mikä se ongelma tarkalleen ottaen on? Aluksi sain käsityksen, että kipinä olisi huono toisessa tulpassa ihan silmällä katsottuna? Kai olet katsonut, että ajoitukset on kunnossa?

Se stumppari ei kyllä kerta kaikkiaan minusta voi aiheuttaa sitä ongelmaa. Ja edelleen sanon, että ihan millä tahansa mittarilla sitä niin pientä vastusta ei nollasta erota. Eli että ei ne kärkien molemmat puolet ole oikeasti maissa.

Jack

Joo, yks käämitty roottori siinä on ja hevosenkenkämagneetti siinä ympärillä.

En ole silmällä katsonut, vaan kädellä koittanut. etummaisesta lähdöstä lähtevästä johdonpäästä saa sellasen tällin kämmeneen, että sormi nytkähtää. Takimmaisesta lähdöstä satunnaisesti voi koittaa arvailla, että oliko toi höyhenen kutitus muka kipinä. (ja ihan kuin se tulis myös muualta kuin pelkästään tulpan/johdon päästä)

Seuraavaksi katon ajotuksen, sen ei kyllä pitäis päästä muuttumaan itsekseen. Ja epäilen, että oisin saanu aikoinaan monta vuotta sitten laitettua ajotuksen niin pieleen, että kun ton pyörijän kääntää väärinpäin, ois toiminu. (fillarihan stumppas lennosta ihan kuin ois bensa loppunu heti tai painanu stumppinapista niin, ettei  kipunaa tuu laisinkaan.)

Vaikkei mun mitskulla saiskaan oikeita lukemia, niin stumppipiuhan ollessa kiinni oli molemmat kärkienpuoliskot maissa vaikka kärjet oli auki, siis piippas. Kun piuhan irrotti, ei se puoli kärjistä piipannu enään, jossa piuha oli ollut kiinni. Oletetaan siis, että toi piuha on viallinen, mutta irrotettuna ei aiheuta ongelmaa. Jätetään se siis omaan arvoonsa.

Tarvii vissiin kurkkia sinne kärkien alle, josko siellä on jotain eristettä, joka olis päässyt pettämään.
Milläs sen maissa olon todentaa muutoin kuin mittarolla, ja kuinka kallis mittari tarvii olla, että sen näkee varmasti?

Magneettomies Steve Blancard kirjottaa seuraavaa:
How poor compression weakens a magneto
   If the engine has good compression the piston should stop on a quarter stroke, not dead center.  In the magneto, this results in a free path for magnetic lines-of-force forming virtually a complete magnetic circuit.  If the engine has poor compression, even in one cylinder, the piston may stop on dead center.  In the magneto, this causes the path for the magnetic lines from one pole-piece to the other to be very poor.  Without a good magnetic circuit, the residual magnetism will deteriorate.  You may have heard never to remove a magneto's magnet without placing a "keeper" across the bottom.  This keeper maintains the magnetic circuit the same way.
 

MIetin tässä, että voisko puristukset olla niin kehnot, että toi vaikuttaa. Tosin pyörä ei savuta lainkaan, mutta yläpään rempasta on aikaa monta vuotta.

edit: typo
Flatheads!!!

Lyytinen

No siis tuosta mittarijutusta sen verran, että laiskuuttani kirjoitin, ettei millä tahansa näe. Kyllä sen näkee, mutta pointti on kääntää pienimmälle (200 ohmia tjsp) alueelle, laittaa piuhat yhteen, pitäisi näkyä jotain 0.2 - 0.6 ohmia tjsp. Sitten kun mittaa sen muka maissa olevan, se onkin vähän enemmän, esim. 0.5 ohmia enemmän. Se piipperin eli jatkuvuustestin mielestä tuokin vastus (piuhat + se oikeasti mitattava väli) on "oikosulku" eli se ei kerro mitään.

Niissä brosyyreissä oli käämit monikossa "coils", eli ihan kuin siinä roottorissa olisi muka useita käämejä. Jos näkisit tai vaikka ulkomittojen mukaan pystyisit pähkäilemään, onko se jakajan välitys 1:2, niin aika paljon jo selviäisi. Tai että millä nopeudella moottori pyörittää magneettoa? Jos se on 1:1 niin silloinhan jakajan on pakko olla 1:2, eikä ne roottorin käämit voi olla paskana.

Samoiten kärjet, jos ne ottaisi maihin niin eihän sinne etupyttyynkään tulisi kipinää. Ainut mikä tuossa kärkiosastossa voisi olla pielessä on se nokka jossa pitää olla nenä erikseen molemmille sylintereille. HD:n kärkisytkässähän jos vaan keskipultti säilyy ehjänä niin se nokka ei voi lähteä vaeltelemaan, tiedä sitten miten tuossa?

Nyt kun tuon stumpparin noin selitit, niin joo. Sieltä pitäisi tulla ihan sama vastus olipa se piuha irti tai silloin kun sitä ei käytä.

Mutta minä en kyllä kädellä kokeilisi mitä sieltä magneetosta tulee.

Jack

mulla onkin huono näkö, niin pitää sormella koettaa  ;D

tossa on NS-2 osaluettelo, toi on pikkusen paranneltu malli, mutta esim roottorin osalta muistaakseni sama.
http://www.splitdorfreg.com/blancard/NS-2parts.html

JOS tosta on mitään iloa. Sinne mankkuun ei pysty kattomaan sisään ennenkuin sen ottaa irti...

Ja joo, ei sen nokan pitäs kyllä päästä mihinkään pyörimään....
Flatheads!!!

Lyytinen

Jaahah, rattaitten koosta päätellen se on 1:1 välitys. Eli periaatteessa jotain voisi sittenkin olla paskana. Teepäs niin, että otat sen mittarin ja mittaat vastuksen kärjistä maihin (kärjet auki), sitten pyörität konetta 360 astetta ja toistat mittauksen (kärjet auki). Pitäisi tulla about sama tulos?

Sillä minä vaan siitä kädellä kokeilemisesta, että se magneeton antama napsu voi olla hengen päälle hupaa. Jos tähän asti ei ole käynyt kuinkaan niin koko ajanhan se tilastollisesti todennäköisyys huonosti käymiselle kasvaa :P

Jack

riskillä tässä on menty ennenkin  ;D

joo, tartttee mitäta tolleen, eli 360 siitä kun kerran aukee...eli 1 kierros kärkien päästä katottuna, vai katonko pytystä?

että mä tunnen itteni tyhmäks...
Flatheads!!!

Lyytinen

Ihan tarkalleen ottaen tekisin niin, että pyöritetään konetta eteenpäin, että just aukeaa kärjet. Sitten mitataan ja sitten pyöritetään konetta, että kärjet menee kiinni ja taas just aukeaa. Siitähän tosin tulee se 318 tai 408 astetta eikä 360, mutta nyt kiinnostaa, että minkälaiset ohmilukemat tulee silloin kun kipuna pitäisi tulla. En kyllä millään älyä noista kuvista nyt äkkiä, että mitenkä se sähkö johdetaan siltä pyörivältä roottorilta niille kärjille. Onko siellä joku harjasysteemi vai mikä ihme? Mutta ihan järjellä ajateltuna sen vastusmittauksen tuloksen pitäisi olla about sama molempien sylintereitten sytytyshetkellä.

Mutta en kyllä vieläkään ihan tajua sitä stumpparijuttua. Se siis on maissa vaikka ei pitäisi, mutta onko sillä sitten vaikutusta kipinän tulemiseen? Ja kun se kosahti niin putosiko se toinen sylinteri käynnistä vai koko helahoito?

Jack

#40
Joo siis pyörijän "tapin" päässä on hiili, eli harja, sen sieltä tänään putsailin, siis sen vastakappaleen. siitä johtuu sähkö pyörijässä olevaan messinkiosaaan, ja siihen taas ottaa kiinni jakajan kannessa olevat hiilet. (kakkossivulla olevassa kuvassa näkyy se hiili ja messinkiosa toisella puolella)

Se stumpparijuttu on varmaankin ihan erillinen vika. Alan vahvasti uskoa siihin. Sattui vaan samaan aikaan. Luultavasti.

Joo, ja molemmat pytyt putos pelistä samantien, eli kesken kaiken sano vaan boooooooooo...
Sammu siis kokonaan.
Flatheads!!!

Lyytinen

Eikun tarkoitan sitä mitenkä ne roottorissa olevat käämit liittyy noihin kärkiin. Mutta nyt muuten hokasin tuosta sivulta "Electrical Operation" tämmöisen:

The angle of the rotor inductors may be equal, as in the Model S-4, or they may be unequally spaced as in the Model S-2-1602 (which is made for a 42 degree motorcycle engine.)

Eli onko siinä sittenkin siinä roottorissa eri sylintereille omat kääminsä. Veikkaanpa, että kun teet tuon aiemmin mainitun mittauksen niin saat erilaiset tulokset.

Jack

#42
OK, koitetaan mittailla huomenna.

Nyt vituttaa ihan liikaa.

Ostin tankin inkkariin Ebaysta ja se prkl on kaposampi kuin orkkistankki, jota ei pystynyt kuvista toteamaan. Ainakaan se ei oo 1925 tankki niinkuin mainostettiin, joten nyt alkaa tappelu saanko palautettua vai saanko osan rahaa takasin...Niin ja astuin vielä hetki sitten koiranpennun paskaan lattialla ja just olin saunasta tullu puhtonen poju. Mitähän vielä. Huono karma ei kai voi jatkua ikuisuuksiin???

edit typo
Flatheads!!!

Jack

#43
Jahas, kyselin samaa sitten tuolla vempulaosastolla. Sain tälläisen ohjeen ja kirjoittelin sinne tuloksenkin...

"Puolan toisiopuolen vastusarvo pitäisi näkyä siitä pyöriää laahaavasta hiilestä. Laita yleismittarin toinen johto siihen hiileen ja toinen magneeton runkoon. Vastusarvo pitäisi olla n. 10 k?. Jos on huomattavasti suurempi, niin puola on sökö."


OK, mittauksia tehty

mittasin kärkien ollessa auki, suoraan sieltä mihin pyörijän hiili hankaa...

Eka nokka antoi 2.63 Kohmia, ja toinen nokka antoi vaeltelevaa tulosta, joka oli koko ajan yli sen 10Kohmia.

Voidaanko nyt päätellä, että puola on sökö?


edit typoja
Flatheads!!!

Jack

#44
noniin, nyt on saatu otettua itseä niska-perseotteella kiinni ja vääntäydyttyä talliin...

Ensin rokettibilly soimaan, kalja auki ja tupakki huuleen.

sitten putket irti, sillä on hyvä alottaa, vaikka vaan laittas ilmaa renkaisiin. Sitten huohariputki irti jakopäästä että mahtuu irrottamaan sumpun öljyputken irti pumpusta.
Seuraavaksi saakin irrottaa pumpun, tätä hommaa nopeutti se, että tankki oli irrotettu jo aiemmin, eli ei tarvinnut irrottaa putkia tanksita eikä valutella öljyjä pitkin lattiaa.
Sen jälkeen kohteena jakopäänkoppa, ja jumalatonta jännitystä, olisko se vika sittenkin täällä, eli magneeton ratas löystynyt ja pyörähtänyt sotkien ajotuksen.

Koppa irti ja kas....kaikki paikallaan ja järjestyksessä. No sepä hyvä, paitsi että nyt sitten saakin irrottaa magneeton ja lähettää sen jatkotutkimuksiin...kerpeles, toi ratasjuttu olis ollut paaaljon kivempi vaihtoehto.

No, tästä se jatkuu.,.jso sais ittensä raahattua vähän useemmin talliin. Ku noi muut harrastukset haittaa päätoimea; ihan niinku jossain WW'n tarrassa oli, Bikers work is never done, jippiii;-)

edittiä, ainiin, oisko se tapatalkki hyvä jos haluu ladata tallissa kuvia tänne suoraan paikan päällä?+

Flatheads!!!