Tuontipyörän katsastus

Aloittaja Pietari, 29 lokakuu 10, 21:14:17

« edellinen - seuraava »

Hemuli

Lainaus käyttäjältä: Natking - 19 marraskuu 10, 03:55:19Ohjauslukko?

Pykälien mukaan kun mennään niin 1.1.1968 jälkeen käyttöönotetussa moottoripyörässä tulee olla erikseen hyväksytty lukkolaite ajoneuvon luvattoman käytön estämiseksi (lue: ohjauslukko). Se, että jotkut konttorit hyväksyvät pyörät ilman sitä ei kumoa lakia - se on lähinnä maalaisjärjen soveltamista.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

flhx

#16
Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 19 marraskuu 10, 08:25:10
Lainaus käyttäjältä: Natking - 19 marraskuu 10, 03:55:19Ohjauslukko?

Pykälien mukaan kun mennään niin 1.1.1968 jälkeen käyttöönotetussa moottoripyörässä tulee olla erikseen hyväksytty lukkolaite ajoneuvon luvattoman käytön estämiseksi (lue: ohjauslukko). Se, että jotkut konttorit hyväksyvät pyörät ilman sitä ei kumoa lakia - se on lähinnä maalaisjärjen soveltamista.

Se on helvetin hyvä asia että maalaisjärkeä käytetään joillakin konttoreilla, ongelmahan vain saattanee tulla tien päällä mikäli riittävän virkaintoinen poliisisetä huomaa ohjauslukon puutteen? Sen verran kun löytyisi vielä maalaisjärkeä että jos ohjauslukkoa vaaditaan niin sellaiseksi kävisi myös esim riippulukko jonka saa jossain malleissa rungoissa/t-kappaleessa oleviin lenkkeihin tai sitten irrallinen kaari/vaijerilukko. (Nuohan olisivat huomattavasti järeämpiäkin kuin orgislukot jotka on ilmeisesti suunniteltu hajoamaan heti kun joku 5-vuotiasta vahvempi kääntää ohjaustankoa. )Jaa että se kun ei ole kiinteä niin ei ole takeita että sitä käytettäisiin...Kuinka moni oikeasti käyttää sitä ohjauslukkoa...Itse käytän Street Glidessa, mutta ainoastaan siksi että se on yhdistetty virtalukkoon...Jos olisi erillinen niin tuskinpa tulisi käytettyä.

Edit: Eeko: en minäkään muista että tuollaisia olisi ikinä tien päällä kytätty, teoriassa tuo nyt kuitenkin on mahdollista. No, toisaalta teoriassahan kommunismikin on toimiva idea...
R.I.P. Lohka, WMC 1965 - 2014
R.I.P. Corey, died Oct 4 2017 Sarasota, Florida. Miss you buddy.

eeko

Enpä kyllä muista tässä parin kymmenen vuoden aikana,
että olisi mitään ohjauslukkoja tien päällä kytätty.
Muuta kylläkin.
-eeko

Hemuli

Jos se lukko toimii - toisin kuten eräässä nimeltä mainitsemattomassa Buellissa jossa ohjausakseli on jossain vaiheessa käytetty irti t-kappaleesta ja prässätty takaisin väärään asentoon ;D - niin kyllä minä käytän sitä aina jos jätän pyörän johonkin ulkosalle eikä ole muuta lukkoa mukana.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

flhx

#19
Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 19 marraskuu 10, 10:34:03
toisin kuten eräässä nimeltä mainitsemattomassa Buellissa jossa ohjausakseli on jossain vaiheessa käytetty irti t-kappaleesta ja prässätty takaisin väärään asentoon ;D

Ite taisin aikoinaan kokeilla sitä lukkoa ihan niin paljon että kokeilin sopiiko avain lukkopesään...Glidessä muuten luotan huomattavasti enemmän hälyihin/ajonestoon kuin ohjauslukkoon, voisin ennemmin jättää pyörän kadulle ilman ohjauslukitusta hälyt päällä(jota muuten aikoinaan teinkin kun oli ohjauslukko paskana heti pyörän ostaessani ja ihan TEHTAAN jäljiltä, tehtaalla taisi olla oikein recall aiheesta) kuin ohjauslukkoon ilman hälyjä...Toki kyllähän se ohjauslukkokin on hidaste.  
R.I.P. Lohka, WMC 1965 - 2014
R.I.P. Corey, died Oct 4 2017 Sarasota, Florida. Miss you buddy.

ma^ko

Hyväksytty ajonestolaite korvaa ohjauslukon. Ihan samoin kuin vaihdelukko/panssaripuola tms ratkaisu autoissa korvaa sen, kuten myös se hyväksytty ajonestolaite autoissakin.
Lähes kaiken mitä insinööri on ryssinyt, voi ihminen korjata.

72shovel

Tarviiko takajarruvalon toimia seka kahvasta että jalkajarrusta? mulla ei ole piuhoja vedetty
etujarrukahvalle ollenkaan, ja mitä äsken kokeilin niin sökönä koko kytkin. eli siis tarviiko 72 vm shovelissa toimia erillään molemmista, vai riittääkö vain että toimii jalkajarrulla?

Nyt takavalo/jarruvaloyhdistelmä on asennettu sivukilpitelineeseen. jos länttään teipillä heijastimen keskelle takalokaria niin onko tämä asennus hyväksyttävissä rekisteröintikatsastuksessa, vai pitääkö valot olla keskellä pyörää leimalla?


Tuusulan T-Bone

Wanhassa raudassa riittää, kun jarruvalo toimii jommasta kummasta jarrulaitteesta.

Heijastimen voi laittaa loksuun, tai sitten teet kilven pultin alle jonkun pienen lätkän ja heijastin siihen. Ootko muuten varma, että takalampussa ittessään ei oo heijastinpintaa?
Long John Stroker

72shovel

tuo takalamppu on kirkkaalla linssillä ja punaisilla led valoilla varustettu niin epäilen ettei o heijastinta, hyvä pointti kuitenkin pitää käydä taskulampulla sohasemassa ens kerralla niin näkee homman nimen.

72shovel

Pyörä laiteltu katsastuskuntoon, vielä tuosta takavalosta että tarviiko sen olla leimalla oikeallakin jos on kiinni vasemmalla sivukilpitelineessä? tai sitten keskelle pyörää jossei vasemmalla saa olla. jotain säädöksiä katselin "symmetrisyydestä" mutta onko ennen -84 tässä ongelmaa?

Tuusulan T-Bone

Saa olla vasemmalla kilven yhteydessä, kunhan näkyy sen 30 astetta molemmille sivuille.
Long John Stroker

72shovel

Tuontipyöräni rekisteröintikatsastus suoritettu eilen heikolla menestyksellä, trafin ohjeiden mukaan listasin kaikki muutokset ja oho! prosentit paukkuivat yli joten yritin omavalmisteeksi "ulkomailla korjattu ajoneuvo ennen maahantuontia 1972 vaatimustasolla", katsuri oli oikein asiallinen, sanoi vaan että eihän tässä mitään soitetaan trafiin ja meistetään uudet numerot luvan saatua, mutta sitten alkoikin ongelmat! trafista torpattiin koko homma ja käännettiin takki ympäri. pyörää ei saisi rekisteriin, myy osina pois oli vastaus.

Puhelu lopetettiin välillä konttori -- trafi ja katsastusmies sanoi että tämän pidemmälle ei mennä, ohjeet tulleet ylempää. sanoi että katsastus keskeytetään välittömästi ja antoi kaikki paperit (title, yms) takaisin minulle ja lähdin menemään. mitään "hylätty" päätöstä ei tullut eikä mitään muutakaan papereita, ei siis mitään. seuraavaksi edessä "alkuperäisosien" laittaminen kiinni ja leimaaminen jossain kohtaa tietenkin HD:na... omavalmisteyritys on kohdallani käsitelty.

Konttorilta ajoin pyörän kanssa tulliin, matkalla "tietenkin" alkuperäiset ko. pyöräyksilön osat kiinni ja taas oli identiteetti ;) veroilmoitus, sekä käyttöönottoilmoitus vetämään ja hain toiselta konttorilta 3kk ajoluvan + liikennevakuutuksen. nyt odottelen veropäätöstä 1972 HD:sta ja sen saatuani maksan pois ja katsastan, muutetut osat polttoainetankki 4% loput alkuperäistä tai alkuperäisestä muokattu...