M-unit

Aloittaja Sami, 11 kesäkuu 10, 18:35:35

« edellinen - seuraava »

Homestone

Toi mun M-unit ei vilkuttanut kuin startin valoa, eli sen mielestä virtaa meni turhan paljon solenoidille. Eli tuota kuvailemaasi "kaikki valot vilkkuu" ilmiötä ei ollut. Solenoidin johtoa koitin 4 ja 6 neliöisellä. Ei pelaa. Piti sitten tehä oma nappi puolalle (oletin että puolalle ei kannata jättää jännitettä pysyväisesti. Kyllähän kela aina jonkin verran virtaa kulutta) ja oma rele startille. Kone ensin käymään, ja sitten vasta eri napista M-unit päälle. Siten pelaa. Meneehän tässä m-unitin omiaisuuksia hukkaan, ja nappeja on turhan paljon. Kyllähän tuo spyken "stealth" startti miettii sitä moottorin pyörittämistä, jos sattuu olemaan just puristustahti vastassa. Kun se startti moottorin pyörimään saa, niin sitten kyllä pyörittää railakkaasti. Lämpimänä tietty pyörittää vikkelämmin heti alusta. Eli meneehän sitä virtaa startille kyllä, mutta kun jännite ei tipu, niin ihmetyttää miksi m-unit tippuu alas? Startin vaatimuksena on 300CCA, ja akusta lähtee 410CCA. Nyt saa startattua siten että m-unit on päällä käynnistettäessä tai ei ole päällä. Kylmällä koneella se M-unit tippuu varmasti alas eikä boottaa itseään takas päälle. Joskus lämpimänä se jää päälle startattaessa. Puristukset ei ole kuin 9,5. Saako joku laitteensa käymään m-unitilla noilla tai jopa suuremmilla puristuksilla? jos saa, niin sitten mä mittailen tarkemmin noi käynnistysvirrat, ja hommaan paremman mittarin ton jännitteen tippumisen mittaamiseen. Saattaa siis olla että perus fluke ei vaan ehtiny mittaamaan riittävän nopeasti. Eikö se ole niin että vasta 6V jännitteellä toi M-unit pitäs tippua jännitteen aleneman suhteen alas?

ma^ko

Lainaus käyttäjältä: Homestone - 07 kesäkuu 13, 14:58:18
Startin vaatimuksena on 300CCA, ja akusta lähtee 410CCA.

Oire kuulostaa kyllä siltä, ettei tämä yhtälö toteudu. Joko akku ei kykene lupaamaansa käynnistysvirtaan, tai startti tahtoo selvästi luvattua enemmän. Mikä akku?
Lähes kaiken mitä insinööri on ryssinyt, voi ihminen korjata.

Homestone

Akkuna on Ballistic performancen 12 Cell evo2 (litium). Startteja on menneeltäkin viikonlopulta varmasti parikymmentä. Monasti joutuu starttinappia  kahdesti painamaan, jos startti hetkenkin miettii (=noin sekunnin). Toisella napin painalluksella lähtee välittömästi, jos ekalla ei lähtenyt. Pyöritysnopeutta siis löytyy kyllä, kunhan liike saadaan aikaiseksi :D Sain viikonloppuna sellaista infoa että M-unit ei selviä "äkäisemmistä" starttimoottoreista. Ei tuo spyken "stalth" ole kylläkään mikään "super-torgue" malli , joten ota näistä selvä. Saattaahan se olla että kyseisen infon antaneelle kaverillekin on osunut m-unitin maanantaimalli, tai sama malli akusta. Onhan näissä muuttujia..

Jussi

Tulee mieleen, että johtuisiko M-unitin putoaminen jännitteen liiallisesta tippumisesta isolla startilla. Ei kai solenoidille menevässä virrassa niin hirveitä eroja ole vaikka itse startti olisi tehokaskin. Toki isommassa startissa saattaa olla isompi solenoidi, mutta muistaakseni M-unitin starttinasta kestää 30A. Ootteko kokeillu isommalla akulla?

Jarkka

nyt tarvittais hyviä ehdotuksia M-Unitin suhteen.Pari kesää toiminut moitteettomasti,nyt tekee seuraavaa.
Virtalukon ollessa off asennossa vilkuttaa lock lediä kuten kuuluukin,sitten kun laittaa virrat päälle M-Unit tekee ledien tarkistuskierroksen kuten kuuluukin,mutta tämän jälkeen alkaa vilkuttamaan vuoron perään vilkkujen ja töötin ledejä n. 10 sekunnin ajan jonka jälkeen ei pala enää mikään valo.Ei anna startata ja boxia ei ole räplätty,aloitti tämän tosiaan yllättäen.

Homestone

Tässä tämän kevään konstit M-unitin ja Litium akun tiimoilta:

Kone on siis 1340cc 9,5 puristuksilla ja remmienskalla. Koneella on ajettu täysrempan jälkeen 3000km. Remmin mainitisin nyt sen takia että juuri kyseisen enskan pyörivät massat on rautaa, ja siten siis pyörivää massaa on jonkun verran enemmän kuin vastaavilla alumiiniosilla tai  orginaali ketjuenskalla.   Vaikutus lienee kuitenkin vähäinen. Akku vaihtui Ballistic performancen suurimpaan 16 kennoiseen akkuun, jonka sovitin vaihdelaatikon taakse softailin iskareiden päälle. Kaapelin matka akun navoilta startille on siis lyhyimmästä päästä.

Startin vähimmäisvaatimus akun käynnistysvirralle on 300CCA, viimevuotinen akku oli 410CCA, ja nyt kokeillaan 500CCA akkua. Edellinen akku otti ja hajosikin vielä, mutta menee takuuseen. Ilmeisesti valmistajalla oli viime vuonna viallista erää. Näin kuulin sanottavan.

Laite ei siis lähtenyt millään käyntiin, vaan releen kela päästi aina kun käynnistys lähti puristusta vasten pyörimään (uudellakaan akulla). Nappia useamman kerran painamalla sai "heijattua" koneen käymään :) Rele oli siis akun vieressä, ja siten myös kelajännite tuli suoraan akulta. Ainoastaan kelan maadoitus kävi stongan napin kautta. Kokeilin myös maadoittaa releen kelan suoraan rungosta, mutta sillä ei ollut vaikutusta lopputulokseen. Orkkis akulla kone lähtee kyllä käyntiin, mutta sekin miettii hieman. Litiumakullakin lähtee kyllä käymään jos solenoidin ohjausjännite otetaan akulta ilman relettä.

Maadoitusasiat on kunnossa. Vaihdelaatikon runko on maadoitettu suoraan akulta startin viereen 16mm2 kaapelilla. Liitospinnat vaihdelaatikon sekä 1,4kw Spyken ”stalth” startin välillä on harjattu sekä hiottu ja sivelty alumiinisten kontaktipintojen väliin tarkoitetulla rasvalla filminohuella kerroksella. Rasvassa on sinkkikiteitä joukossa, jotka puree alumiinin oksidikerroksen läpi. Varmuudeksi purin vielä startin, ja harjasin ja rasvasin sen lohkojenkin väliset liitospinnat. Solenoidin kupariset kontaktipinnat hioin ja sovitin kohdalleen. Kiristysvaiheessa varmistin että kontaktipinnat jäivät suoraan ja vielä mittaamalla (resistanssi)totesin että startin runko ja kupariset kontaktipinnat eivät olleet yhdessä.

Solenoidin kaapeli on 6mm2  ja startin virtakaapeli 16mm2. Solenoidin kaapelin ja startin virtakaapelin pituus on noin 200mm.

Rele tässä siis on se heikko lenkki. Kun ei enää keksinyt muuta, niin hommasin puolijohdereleen, jonka ohjausjännite on 3-32V. Nyt pelaa moitteettomasti. Tämän tyypin releissä on muuten sitten merkitystä sillä, tuleeko se DC vai AC käyttöön, muutenkin kuin vain ohjausjännitteen osalta.

M-unittia ei vieläkään saa pysymään startissa päällä kevään ekassa startissa, tai jos laite on käyttämättä pidempään. (2000i sytkä ei näytä valittavan jännitteen tippumisesta, vaan pelaa hyvin startissa). Tarvitaan siis edelleen oma virtakatkaisija puolalle/starttireleelle ja omansa M-unitille. M-unit vasta startin jälkeen käyntiin.

Kivoja leluja molemmat, niin litium akku, kuin M-unittikin. Mikäli käynnistettävä kone on edes näiden speksien mukainen (tämä konehan ei todellakaan ole vielä kovin kireä puristuksiltaan tai suuri iskutilavuudeltaan) niin kyseisten lelujen yhteensovittaminen tuo vähän päänvaivaa.

Tämä ei varmasti ollut se helpoin tai halvin tapa ratkaista ongelmaa, mutta toimiipa nyt kuitenkin. Saattaa olla että tuo M-unit oli startinreleen osalta myös särki, mutta sitä ei raaskinut vaihtaa kun se muuten pelaa hyvin.

Jussi

M-unitin kanssa oikeat johtovahvuudet ja liitokset tuntuvat olevan tosi tärkeitä. Jos yhtään virtaa menee johtojen lämmittämiseen, niin tuntuu menevän kyykkyyn.

Itellä, tai siis paremman puoliskon, pyörässä toimi 2 vuotta todella hyvin. Starttia en ottanut sitä kautta, vaan erillisen releen ja kytkimen kautta. Koskaan ei menny kyykkyyn, eikä kiukutellut. Avaimesta sekä m-unittiin, että starttivehkeisiin virta. Nyt onnistuin tänä keväänä pamauttamaan siitä niin sanotusti rojut pihalle, eli siitä pienestä pyöreästä kohdasta tuli palanutta johtoa ulos. Ei pahemmin savua.

Vaihdoin Hitachi mallisen, siis ennen -89 startin uudempaan ja laitoin samalla startin unitin kautta. Virhe ilmeisesti tapahtui siinä, että testailin kokonaisuutta laittamatta akkua paikalleen, pelkillä apukäynnistyskaapeleilla. Sehän veti unitin polvilleen heti. Torvi alkoi soida kun painoi starttia, ja kaikki muu virta veks. Laitoin akun kunnolla paikoilleen, ja kaikki alkoi toimia normaalisti. Tosin miinusnapaa kiinni laittaessa räpsäytti melko ilkeästi. Jotain oli noissa testeissä hajonnut, hetken ajon jälkeen alkoi ensin ajovalot hävitä ja sitten sammui kone. Kuinka ollakaan, edelleen starttasi hyvin ja vilkut, jarruvalot jne toimivat. Siinä vaiheessa kuitenkin huomasin, että se varokekohta m-unitin toisessa päässä oli rikki ja palanutta johtoa ulkona. Eli laite periaatteessa edelleen toimi valojen ja vilkkujen osalta normaalisti, myyn sen halvalla jos kiinnostaa.

Nyt uusi yritys v.2 versiolla. Kaikki johdot kunnolla kiinni ennen yhtään käynnistysyritystä tai muutenkaan virtojen kytkemistä ja oikeat kaapelivahvuudet. Päävirta startille ja maadoitus sekä runkoon, että startin kiinnityspultteihin edelleen 25mm2. Vedän startin taas omille piuhoilleen. Tuo v.2 versio toimii muuten alle 6 voltin jännitteellä, eli pitäisi akku pudota aika alas ennen kuin menee polvilleen. Kommentteja tulee jos jotain uutta opin. Edelleen pidän tuota laitetta erinomaisena pelinä, pienin rajoituksin.



-väiski-

Yhden tuollaisen taas asentaneena muistelen ainakin m-lockin ohjeissa sanotaan että tulisi kytkeä konkka avuksi jos on vaarana jännitteen tippuminen starttaamisen aikana. M-lock on siis magneettinen vilauttamalla toimiva virtalukko. En nyt äkkiseltään ulkoa muista onko moista suositusta M-unitin ohjeistuksessa, mutta sillä ainakin saisi tuon kyykkäämisongelman eliminoitua.
If it has tits or wheels, it will give you problems.

Jussi

Uus laite paikallaan ja taas mennään. Vanhan tuhoutumiselle ei oikein löydy muuta selitystä kuin huono tai löystymään päässyt virtakytkentä. Asiaa varmaan avitti myös ehtoopuolella oleva akku, joka päästi laitteen polvilleen turhan usein, jopa ajon aikana. Laite näyttää olevan tarkka varsinkin kesken ajon tapahtuvista jännitteenmuutoksista. Muutenhan se kestää melkein millaisia väärikytkentöjä tahansa. En kuitenkaan tällä kertaa laittanut starttia laitteen kautta, vaan ihan omia polkujaan.

Uusi v.2 versio on jännitteen suhteen paljon anteeksiantavampi, toimii alle 6 voltin jänitteellä ja kestää virtapiikkejäkin paremmin. Mutta moneen kertaan varoitellaan liitosten irtoamisesta kesken ajon. V.2 versioon on saatu myös pari järkevää uutta ominaisuutta, mikäli sellaisia rakennetussa pyörässä kaipaa. Jos asettaa vilkun sammumaan vaikka 10 sekunnin jälkeen, niin aikaisemmassa se sammui just siinä kohtaa. Uudessa versiossa jarrun painaminen keskeyttää niiden sekuntien laskemisen. Eli jos vaikka risteyksessä odottaa vuoroaan, niin vilkun saa pysymään päällä pitämällä jarrusta kiinni, niiden sekuntien laskeminen jatkuu vasta kun päästää jarrun, eli lähtee liikkelle. Toinen on kaukovalovilkku, joka toimii samalla napilla kuin valojen vaihto ja päällelaitto. Valot saa nyt myös sammutettua sammuttamatta virtaa. Hälytin toimii tuossa uudessa kaikissa asennoissa, eli enää ei tarvitse asentaa laitetta menosuuntaan nähden pystyyn, voi asentaa miten päin tahansa. Hälytintä tosin ei ole tullut kytkettyä vanhassakaan.

Homestone

Tuo konkka taitaa olla tässä vanhassa versiossa se kokeilemisen arvoinen juttu. Onko kenelläkään hajua siitä millasen sen konkan pitäisi olla sähköisiltä arvoiltaan?

Jake

Unitista kyykkäsi oikean puolen vilkun out. Kytkimeltä tulee signaali ja ledi boksissa alkaa vilkkua. Johdot on testattu ja vilkut toimii (kokeiltu mittaamalla ja yhdistämällä oikea puoli vasempaan napaan unitissa). Kaikki muut käytössä olevat ominaisuudet toimivat hyvin. Oikean out-napa vaan ei anna jännitettä ulos.

Tehtaalta antoivat ohjeeksi kytkeä kokonaan viirtajohto irti ja kokeilla uudelleen. Ei toimi. Toinen vaihtoehto on lähettää laatikko tsekattavaksi, mutta siinähän se kesä menisikin rattoisasti :(

Olisko neuvoja tai kellään myydä/vuokrata/lainata unittia? Nyt ei olis varaa heittää (taas) 250â,¬ uuteenkaan.

NiLo

Saakohan sen Unitin avattua niin että sisuskalut tulee näkyviin? Vai onko umpeen liimattu/laaseroitu muovikotelo?
Jos saa auki niin voin jossain välissä vaikka koittaa ehjätä sen?
Jos siinä kuiteski ledi vilkkuu niin tod.näk siällä on joku pieni "draiveri" satiainen sökö?
Mulla ei tiätenkään oo varaosa hyllyä moisista satiaisista, että toisaalta Helsingintiellä oleva "Jannen houlto" saattaa saada ehjättyä nopeemmin? Olettaen tiätty että sen purkin saa auki?

Sul on mun numero ;)

Jos sinulla on vasara, kaikki näyttää nauloilta.

seppo

Kyllä tuo m-unit on niin hartsiin valettu että purkaminen ja kunnostaminen taitaa olla lähes mahdotonta. Tämmöseen jotopäätökseen tulin kun käsissäni sitä pyörittelin.

Jake

Sakemannit lupas lähettää mulle uuden version poksin. Oli kuulemma pikkuvikainen (yks ledi pimee, mutta muuten toimii). Saan 100â,¬ halvemmalla ku uuden..

NiLo (JLo sukua? Ulkonäossä jotain samaa, mut sulla on pienempi...) soitan.

NiLo

LainaaNiLo (JLo sukua?
Päiväunien aikaan ollaan aviopari häämatkalla :-*
Jos sinulla on vasara, kaikki näyttää nauloilta.