Shovel Chopper

Aloittaja Rezi, 28 lokakuu 14, 22:24:57

« edellinen - seuraava »

Rezi

On tuo sen verran härskin oloinen pääläri, että pitää siitä ainakin yrittää tankki tehdä. Meikäläisen surkeat pellinhitsaustaidot ja rääpäisytiggi tekee taatusti hommasta haastavaa. Pitää keskittyä hitsattavien osien puhtauteen ja onneksi löytyy pajasta piipronssilankaa, jolla hitsaamisen pitäis helpottua. Jos homma onnistuu, niin laitan sitten kuvia pakkeloidusta tankista. Saumoja en ehkä kehtaa näyttää ;D

Spöke

Tankin tekeminen on työläs prosessi. Tuossa onneks säästynee tunnelin teolta. Pari vinkkiä; puhtaus ja millintarkka sovitus  ;)
-Spöke
Pannun, parin Shovelin ja Rautapään loukussa

Rezi

Työläs on tankkiprojekti, mutta mukava ja antoisa.

Rälläköin, hitsasin ja mallailin takkia 8 tuntia putkeen eikä kaikki saumat ole vieläkään ummessa. No siinä sivussa kului pari litraa bisseä, joka toki hidasti prosessia ja huononsi lopputulosta ;D

Summanmutikassa paloitellassa aihiossa on paljon hitsattavaa


Tunnelin tein huonekkaluputken pätkästä. En omista pellintauvutustyökaluja ja valmis pyöreä muoto syntyy helposti putkesta.


Pohjan mallailua ja tankin leikkelyä. Tankin maalikerroksissa näkyy vanhan projektin historia; sininen, punainen, vihreä...


Pohjan suikaleet 2mm pellistä


Ja sitten taas mallataan


Tykkään tuosta tankista. Tulee mieleen meinneiden vuosien Shellin radiomainos, jossa ylistettiin typerää formula-avaimenperää myyntilauseella: "Mitä kauemmin sitä tuijottaa, sen paremmalta se näyttää" ;D ;D


Pillit pussiin ja valot pois pajasta. Mystery chopper.

leafhill

Komiaa  :)
Tuleehan tankkiin samanlaatuinen aaltokuvio, kuin öljytankissa?

Rezi

Lainaus käyttäjältä: leafhill - 27 marraskuu 15, 15:55:44
Komiaa  :)
Tuleehan tankkiin samanlaatuinen aaltokuvio, kuin öljytankissa?
Aaltokuviot bensatankkiin on käynyt mielessä, mutta en oo vielä vain vakuuttunut asiasta. Oikeastaan yksikään näkemistäni "rivoitetuista" bensatankeista ei ole napannut. Ripojen pitäisi olla tiheässä, samaan tyyliin kuin öljytankissa. Pitää tuota vielä miettiä.

Sitsiä mallailin superlonista veistelemällä. Taidan olla "kypsynyt" K&Q:lle ;D


Sprayllä superloni mustaksi. Nostopöydällä on tekeillä oleva sitsin runko.



aatu

Mun silmään sopi toi kun tankissa ei ollut pohjaa .ja rungon ja tankin läpi näki.hyvähän se jälkeen päin on huudella :D

Rezi

Lainaus käyttäjältä: aatu - 27 marraskuu 15, 22:02:35
Mun silmään sopi toi kun tankissa ei ollut pohjaa ja rungon ja tankin läpi näki. Hyvähän se jälkeen päin on huudella :D
Joo tämä on niitä makuasioita. En ite tykkää, että tankin ja rungon välissä on rako ja siksi tein tankkiin tunnelin. Tankin suorat pellit on vähän ajaspäin viistot ja se lisää tankin korkeutta ja tekee hyvää bensatilavuudelle.

Tuossa tankkiaihiossa oli valmiina aikaisempina vuosina tekemäni letkunatsat bensamittarille. Hitsasin ne bensatiiviiksi piipronssilla tankin sisäpuolelta ennen tankin kasausta. Ajopyörässä bensamittari vaan ON hyvä olla, muuten tulee tankattua jatkuvasti puoliskatankillisia. Letkuakin mallailin.

Kun tankki oli palasina, oli ilo rälläköidä tankin seinämistä kaikki ruoste ja kreemi- ja Por-jäämät. Hitsisauman seassa näkyvä punertavankellertävä metalli on piipronssia. Ihan must kamaan huonolle hitsarille.


Sitsiä tehdessä TIG sippas ja oli aikaa mallailuun. Onnistuin ottamaan lähes identtiset kuvat choppertankilla ja sportytankilla. Ei kahta puhetta etteiko Sportytankilla jatkettais.


ay20

Hieno tankki tulee. Tee siihen etukiinnikkeeseen jotain samantyyppisiä vahvikkeita mitä sulla on tossa keulapalassa.

jukkajänis

Tuijottaminen!
Löytyi kotikoneelta kuva, jossa mr jänis tuijottaa mr rezi.n tankin bensamittaria!
Muutama kesä sitten ja tuijottamisen syynkin muistan; samalla road trip.llä n.
viikkoa ennen joutsaa, lieksassa etsittiin niitä ruunaan koskia, ilman karttaa/
navia, bensa loppu keskelle viidakkoa, kävelin lakki kourassa maatalon pihaan
ja ostin ruohonleikkurista bensat  ;D

Lehessä nähny kuvan jostain Laineen Billyn motskarista, jossa oli vastaava,
anyway loistava idea ja livenä nähtynä tuli olo kuin olisi seisonut jonkun
BONK-taideteoksen äärellä!!!!

Rezi

Lainaus käyttäjältä: ay20 - 30 marraskuu 15, 09:59:42
Hieno tankki tulee. Tee siihen etukiinnikkeeseen jotain samantyyppisiä vahvikkeita mitä sulla on tossa keulapalassa.
Jos ao. kuvan mukaista "jäykkäriä" tarkoitat, niin ei pöllömpi ajatus. Tein pahvista mallin ja sitä voipi nyt tuossa aikansa tuijotella. Aika iso visuaalinen merkitys pikku jutskalla.


Ja kiitosksia Jänikselle kommenteista. Onhan noita letkubensamittareita aika monestikin nähty. Hyödyllinen koriste.

Tigin vielä puuttuessa värkkäsin jotain muuta ja modasin tylsän näköisestä yläkiinnikkeestä rälläkällä ja porakoneella nätimmän. Tuohon vaan kirkaslakka päälle.







Kapteeni sika

Amerikan jööranit sanoo että kaikki, kiinalaiset mukaanlukien, heavy duty yläkiinnikkeet on parempia kun orkkis peltiläpyskä. Ja nyt se on vielä kairattu reikiä täyteen. :)
Väitän että mun mopetista vibrat väheni kun laitoin stydin kiinnikkeen. Orggis katkeskin kertaalleen ja se oli shimmattu, itse asiassa siinä ei oo ees mitään vibra-aluetta niillä nopeuksilla ja kierroksilla millä liikun.

Tästä tais olla puhetta toisessakin rojektissa. ;)

Jack

Sika puhuu asiaa. Toi onm se palikka mihin mäkään en porais rallireikiä. Pidä ainakin heavy Duty mukana matkassa kun toi repee...
Flatheads!!!

Kiwi

Lainaus käyttäjältä: Rezi - 02 joulukuu 15, 22:41:16
Ja kiitosksia Jänikselle kommenteista. Onhan noita letkubensamittareita aika monestikin nähty. Hyödyllinen koriste.

Varsinki sillon ku Norrtäljessä paistaa aurinko ja letku sulaa...

ay20

Lainaus käyttäjältä: Rezi - 02 joulukuu 15, 22:41:16
Lainaus käyttäjältä: ay20 - 30 marraskuu 15, 09:59:42
Hieno tankki tulee. Tee siihen etukiinnikkeeseen jotain samantyyppisiä vahvikkeita mitä sulla on tossa keulapalassa.
Jos ao. kuvan mukaista "jäykkäriä" tarkoitat, niin ei pöllömpi ajatus. Tein pahvista mallin ja sitä voipi nyt tuossa aikansa tuijotella. Aika iso visuaalinen merkitys pikku jutskalla.




Just jotain ton tyyppistä kelasin. Toi sun tekemä pahvimallihan sopii kivasti muotoihin.

kkuula

Tästä rakennelmasta kyllä tykkään.
Mieluusti muissakin projektikertomuksissa näkisin tankin muokkauksesta kuvia ja kertomuksia. Nimimerkillä pari tankkia pilannut.
Sportster vm.87 Vantaa