Pieni akku/iso laturi

Aloittaja Pietzu, 03 marraskuu 15, 16:34:03

« edellinen - seuraava »

Pietzu

Geeliakku 12v19ah ja vaihtovirtalaturi esim.12v33ah tahi 45ah tuleeko toimii vai meneekö akku päreiks? Omasta mielestä pitäs toimii jos jännitteen säädin toimii vai olenko hakoteillä ::)

kkuula

Toimiihan tuo eikä pomppu taida edes olla kovin iso, tosin jos puhutaan mopon staattorin "isontamisesta" niin silloin pitää jännitteensäätimen myös kestää sen tuottamat amppeerit.

Akun lautausvirta määräytyy lähinnä latausjännitteen ja akun ominaisuuksien mukaan.
Sportster vm.87 Vantaa

Pietzu

Kyseessä tulee olee ulkopuolinen vaihtovirtalaturi omalla sisään rakennetulla jännitteen säätimellä. Ni näin ollenhan se silloin sietää ne amppeerit.

kkuula

Noissahan säädetäänkin oikeasti laturin tuottamaa jännitettä säätämällä magnetointivirtaa.

Perinteisessä mopomallissa säätö tapahtuu siten että jännitteensäädin kuormittaa staattoria siten että sen jännite putoaa sopivalle tasolle. Sentakia jännitteensäädin kuumenee reippaasti. Liekkö noissa uusissakaan pyörissä vielä yhtään hienompaa säätöä kehitetty?
Sportster vm.87 Vantaa