Stressilevyt

Aloittaja sulo-wilen, 09 helmikuu 12, 11:50:51

« edellinen - seuraava »

sulo-wilen

Noniin..

Nythän on niin, että stressilevyjä pitää käyttää, kun näitä "väliinpuristettavia" alumiinipyttyjä porailee tai hoonaa. Pikasoittelut paikalliselle koneistajalle tuotti vastauksen, että levyjä ei heillä hyllyssä ole. No, eihän se nyt ole maalilman kummallisin konsti tehdä tuollaiset, mutta omaa aikaani säästääkseni kyselen, josko jostain löytyisi valmiit DXF/DWG- tiedostot, joita sitten kiikuttaisi polttoleikkaamoon.

Näistä kun en rajusti enempää tiedä, niin varmaan materiaaliksi riittäisi vaikka 8 mm:n levy? tuskin mitään vahinkoa tulee 10:mm levyilläkään. Tokihan nuo valmiit aihiot pitää sitten oikaista tai suoruus vähintään tarkistaa.

Tälläisiä täältä tällä kertaa.. jos päädyn nämä itse tekemään, aion nähdä vaivan, että tästä tulisi tarpeelliset muistiinpanot ja se tiedosto kaikille niin vapaaseen käyttöön kuin lystää.


Lyytinen

Itsehän kyllä lähettäisin ne pytyt tänne: http://www.hd-koneistus.fi

Ei ole maksettu mainos ;D

Hemuli

Helsingissä GT-Motorilla on ainakin evomalleihin (XL/BT) käypäiset levyt.

Omaan korvaan kymppikin kuulostaa aika ohkaiselta, mitenhän mahtaa jengat kestää. Sorvillahan noi olis hyvä kyhätä sopivasta ainesputkesta niin tulis samalla suorat pinnat.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

makkepuu

Lainaus käyttäjältä: Lyytinen - 09 helmikuu 12, 12:00:21
Itsehän kyllä lähettäisin ne pytyt tänne: http://www.hd-koneistus.fi

Ei ole maksettu mainos ;D

heh, just kiikutin omat pytyt tuonne. ei ollu kuin tunnin keikka käydä kääntymässä ihan naamatusten paikanpäällä, kerrankin joku paikka on lähellä

Hemuli

Oli niin hämärän oloinen linkki että en meinannut edes klikata. Mutta sen takaahan paljastui ystävällinen pohjalaiskoneistamo jonka työnjälkeä voin kyllä suositella varauksetta :).
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

SOHVELI-76

..ja sieltä löytyi myös tällainen muuntotaulukko  http://www.curezone.com/conversions.asp jonka vois johonkin tietopankkiin lisätä tännekin?
0405691644

Lyytinen

Minä olen kyllä ollut säästävinäni ne hämärät linkit tuonne chatin puolelle ;D

nicnac

Suomen hiomopalvelusta kannattaa kanssa kysyä onko sielä stressievyjä sportin vakio sylintereille.

Sterrilevyt ainakin sportin ja BT:n 3.8125/3.875" sylintereille löytyy. Näitä ei sitten jokapaikasta löydykkään.

Natking

Ite kun olen noita sporttimuutoksia varten porutellut paikallisessa vanhanliiton koneistamossa niin he suosittelivat heti alkuunsa tekemaan levyt.
Tein 25mm kiekoista levyt, .01 millin sisaan on suoruus. Ukot poraa ekana paivana millin-parin paahan, antavat jaahtya, sitten levyt auki, ja yon ylitte huilia ja seuraavana paivana loppuporaus/hoonaus.
Aika hyvin on tullut suoria, ja mika tarkeempaa pyoreita pyttyja.
Just trying to be different (like everyone else)

Raimo-Raato

Kuumasta pyörästä löytyy tietty ressilevyt kaikille pytyille.  ::)
A.K.A. Rambe