Finnbikers

Tekniikka / Moottori => Shovelhead => Aiheen aloitti: Silomaatti - 05 elokuu 14, 21:36:55

Otsikko: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: Silomaatti - 05 elokuu 14, 21:36:55
On varmaan puitu täälä jo ennemminki,mutta eipä ottanu silmään keskustelu.Elikkäs 1200 kone jossa vähä parempi nokka ja jäykät tönärit.Kun ajelee nii kuuluu perus kilkatusta mitä ny yleensäkkin jäykät tönärit pitää,mutta se täs vähä alakanu vaivata et kun pysähdyt esim valoihin tyhjäkäynnille niin kilkutus lakkaa.Sitte ku vähä annat kierroksia koneelle niin taas alkaa kolina.Nakutus tuntuu ku koittaa etupytyn pakoventtiilin suojaputkea,välyksiä säädelty ees taas mut ei oo tuntunu vaikuttavan asiaa.Eli onko mulla ny menny tönäri kieroon vai jotain isompaa odotettavis vai kuuluuko vaan asiaan??
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: Kapteeni sika - 05 elokuu 14, 21:53:40
Jenkkivoorumilla mainittiin että ainakin paksut alutönärit hakkaa suojaputkiin. (no koliseehan ne teräksisetkin jos on liian paksut) Oli siihen joku korjauskonstikin mut en muista mikä.

Tämmösen setin ominaisuus, kuulemma:

(http://i.ebayimg.com/00/s/OTAwWDEyMDA=/z/LtcAAOxy79JRiXj2/$T2eC16d,!y0E9s2S7)CeBRi(j17REg~~60_57.JPG)

Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: Silomaatti - 05 elokuu 14, 22:02:30
tjahas.just tollaset vaan sattuu konees kyllä olemahan.
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: Kapteeni sika - 05 elokuu 14, 22:13:31
Yhellä foorumilaisella tais olla sama ongelma. Kun noi jouset jättää pois niin ne saa säädettyä tarkemmin.
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: filtteri - 05 elokuu 14, 22:20:29
mikä niiten funktio on jos ne voi jättää pois ???
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: Kapteeni sika - 05 elokuu 14, 22:26:04
Niitten tarkotus on pienentää kilinää oletuksena että jouset pitäis sen kasvaneen välyksen minimissä. Köyhänmiehen hydraulit. Taiwanin Tedin keksintö ilmeisesti, merkkivalmistajilla noita ei oo näkyny. Ilmeisesti ei siis toimi, hankaloittaa vaan venojen säätöö.
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: Hemuli - 15 elokuu 14, 10:57:07
Mulla oli toi sama tönäriongelma evosportissa - viisivaihteisen kannet nelivaihteisen lohkoissa ei ole hyvä yhdistelmä. 7/16" alsatönärit napsui imupuolella tönäriputkiin ja meteli oli juuri samanlainen kuin väljissä keinuvivuissa tai vuotavissa nostajissa. Paljosta se ei ollut kiinni, vika korjaantui Cranen 3/8" cromimolytönäreillä.
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: pratka2 - 06 syyskuu 14, 15:51:57
Samat tönärit, samat kilinät munkin laitteessa.
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: HillyMan - 08 syyskuu 14, 21:33:30
Tosiaan etupytyn pakotönäri koputtaa eniten suojaputkeen, tuntee ihan kädellä. Kaikissa noissa alutönäreissä oli jälkiä kiinniottamisesta suojaputkeen. Jouset heitin kehoituksesta kuikkaan ja säädettävyys parani potenssiin.
Otsikko: Vs: kolista vaiko eikö kolista....
Kirjoitti: pratka2 - 10 syyskuu 14, 18:11:58
Hämmentävää, että markkinoiden halvin sarja ei olekaan ylivertaisin.  :o  Pitänee vaihtaa noihin ohkasempiin versioihin.