Finnbikers

Tekniikka / Moottori => Shovelhead => Aiheen aloitti: Silomaatti - 27 kesäkuu 14, 22:17:33

Otsikko: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Silomaatti - 27 kesäkuu 14, 22:17:33
Elikkästä joo..76 koneella oleva shoveli.Pysyy tyhjäkäynnillä mutta ei käy perus "laukkaavaa" käyntiä,mutta pysyy kumminkin käynnissä.Eikä tyhjäkäynti ole heijjaavaa.yli 90 nopeuksissa käy melko hyvin joskin välillä pientä nykimistä tai ns hyytymistä.Mutta kun koittaa ajaa alle 80 kmh tasakaasulla nii ei sitte millään,kulku on melko kengurumaista tai paremminkin niinku koittaas liian isolla vaihteella ajaa.ja tekee tätä joka vaihteella heti liikkeelle lähdöstä.kaasarina s&s super e ja kärkisytkä kone 1200 pikkasen paremmalla nokalla.että osaasko joku viisaampi kertoa että mistä ettiä vikaa???
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: S.M - 28 kesäkuu 14, 20:18:19
suuttimet ?
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Silomaatti - 28 kesäkuu 14, 20:20:51
Lainaus käyttäjältä: S.M - 28 kesäkuu 14, 20:18:19
suuttimet ?

no se on ittelläki ollu miäles.mutta 028-033 väliltä kokeellu nii ei muutu.pääsuutin 70
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Titus - 28 kesäkuu 14, 22:51:11
Onkos keskipakosäätimen jouset ja limput tullu tarkastettua  ja varsinkin niiden liikkuvuus .
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: HillyMan - 29 kesäkuu 14, 17:46:48
Mulla ei nyi enää, vaihoin ketjut  8)
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Silomaatti - 29 kesäkuu 14, 17:49:51
limput liikkuu ja jouset ehjät.piru ku ketjutki on 200 km ajetut nii ei siinäkkää oikee voi olla vika.
:D
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: street monkey - 29 kesäkuu 14, 18:46:30
akku paskana? ::)just samalaiset oireet omassa lapiossa oli ku akku  meni.
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Titus - 29 kesäkuu 14, 19:18:35
Mulla oli yks kenno heikkona  eikä antanu riittävästi virtaa .teki kyllä tuollaisia oireita välillä.
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Silomaatti - 29 kesäkuu 14, 19:23:51
No pitääpä kokeella tuaki vaihtoehto viälä.tosin ainaki 12,8 näyttää akulle jännitteeksi..
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Titus - 30 kesäkuu 14, 12:57:22
No oletkos koittanut muuttaa sytkän ajoitusta vaikkapa muutaman asteen verran myöhaisemmälle? Paljonko seosruuvi  auki sulla . Oma toimii parhaiten ku  auki 1,75 kierrosta pohjasta. Vaikuttaa just noihin  välialuekierroksiin myös. Neulaventtiilin toiminta  ??
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Silomaatti - 30 kesäkuu 14, 13:06:24
seosruuvi on sellasen noin 2 kiarrosta auki.just tos tovi sitte käännin pikkusen sytkää myähääselle ja laitoon piänemmän pääsuuttimen nii tuntuu että pikkuusen meno parani.tos samalla ku porukalla ihimeteltihi nii alettihi tulla siihen tuloksehen että tulpanjohdoot alakaa olla meleko kaputt.eli pitää ny kokeella ne uusia ensi tilas ja sitte ihimetellä lisää..
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Titus - 30 kesäkuu 14, 13:16:42
Ok. Kauhia oravanpyörähän näistä lähtee helposti pyöriin. Mustakin tuntuu kyllä et joku pikkujuttu sulla vaan kiusaa tekee. Täytyykin tsekata noi omatkin tulpanjohdot.
Otsikko: Vs: Shoveli nykii..
Kirjoitti: Silomaatti - 30 kesäkuu 14, 13:17:51
no sepä se.pitää ny pitää kaikki jäsenet ristis että se olis siinä se vika nii ei tarvis enää arpoa..