Roadkingin keulaan työnalla stefojen ja öljynvaihto. Muutamia kysymyksiä herännyt.
Ajatuksena on, että en purkaisi pumppuja osiin vaan vaihdan stefat kasassa oleviin pumppuihin -> lukkorengas pois -> vanha stefa kaivella pois -> putsaus -> uusi stefa paikalleen muoviputkella kopistelemalla -> lukkorengas paikalleen -> pumput pyörään takas. Jääkö jotain nyt huomaamatta?
Keulaöljyt: uudet öljyt pumppuihin, kun ovat pyörässä paikallaan. Öljylle annettu kaksi määrää, nyt laitetaan pienempi määrä, kun pumppuja ei ole kokonaan purettu ja kuivattu? Tarviiko pumppuja ilmata, tms temppuja tehdä öljyn laiton jälkeen vai pistänkö tulpat päihin ja homma siinä?
sitten vielä oikein tyhmä kysymys. Manuaaleissa puhutaan FLH-series, jne. Meneepikö tuo mallimerkintä siten, että tuon FLH:n jälkeen ilmoitetaan kirjaimella tarkempi malli, mutta jos taulukoissa tai räjäytyskuvissa mainitaan FLH-series niin sen mukaan pelataan sitten? (olipa sekava ajatuksenjuoksu...)
En kyllä lähtis kaivelemaan stefoja pois millään piikillä tms. - paljon helpompi nykäistä keulaputket osiksi ja vaihtaa ne ihan perinteisellä tavalla. Kaivelussa on aina riski että työkalu lipsahtaa yläputkeen ja tekee siihen naarmun, sen jälkeen niitä on mahdoton saada tiiviiksi.
Kaikki noi kumiripusteiset matkamallit kuuluu FLH-tuoteperheeseen. Eri mallit erotellaan sitten lisäkirjaimilla.
Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 06 maaliskuu 14, 10:25:18
En kyllä lähtis kaivelemaan stefoja pois millään piikillä tms. - paljon helpompi nykäistä keulaputket osiksi ja vaihtaa ne ihan perinteisellä tavalla. Kaivelussa on aina riski että työkalu lipsahtaa yläputkeen ja tekee siihen naarmun, sen jälkeen niitä on mahdoton saada tiiviiksi.
Kaikki noi kumiripusteiset matkamallit kuuluu FLH-tuoteperheeseen. Eri mallit erotellaan sitten lisäkirjaimilla.
Kuuluuko ne tiivisteet vaihtaa jos ottaa auki? Ite kaivelin ne nimen omaan jollain piikillä kun oletin että alaputket ei muuten irtoudu. Oli muuten erilaiset sokat niissä. Varmaan joku aiemminkin kaivellu auki.
No juu, kun otti pumput (ja järjen) käteen niin helpoin oli stefat vaihtaa purettuna. Mikälie aivopieru olikin tuo eka ajatus. Samalla tuli putsailtua pumppujen sisuskalut kaikkinensa. Huomion siinä, että aika syvällä kolossa stefat on -> kerää kaiken paskan stefan päälle ja putsauskaan ei oiken helposti suju, kun keula on pellitetty.
LainaaKuuluuko ne tiivisteet vaihtaa jos ottaa auki? Ite kaivelin ne nimen omaan jollain piikillä kun oletin että alaputket ei muuten irtoudu. Oli muuten erilaiset sokat niissä. Varmaan joku aiemminkin kaivellu auki.
Jaa'a en tiedä kuuluuko vai eikö, mutta itse ainakin vaihtaisin, jos keula on purettuna. Varsinkin jos ne on jollain piikillä tongittu ylös. Tuskin stefa on ehjänä pysynyt.