Viikkoa ennen Juhannusta Otepäähän menossa tankkauksella lähellä Helsinkiä kone kilisi oudosti. Öljyt ja putsarit vaihdettu ajallaan. 5000km ajettu sen jälkeen ja tuntuu siltä että jotain on verrattuna viiden vuoden takaiseen.
Olisiko nostajan rullat kulahtanut? Ääni kuuluu mielestäni oikealta puolelta.Toukokuussa yli 4000 km reissu edessä. Ajettu nyt n.35000 km?
Kuuluuko kilinä kaikilla kierroksilla vai jollain tietyllä kierrosalueella? Osta semmonen stetoskooppi, jossa on metallitanko toisesa päässä, vaikka Biltemasta, sillä on aika hyvä paikantaa erilaisten äänien sijaintia. Onnistuu toki isolla ruuvarillakin kuunnella.
Oothan jo kokeillut että mikään paikka ei oo löysällä ja resonoi? Mie ehin kerran helevetin pitkään kilinää, joka kuului vaan ajossa ja isohkoilla kierroksilla, ja lopulta aiheuttajaks ilmeni pensatankin korkki. Emännän mopossa alko kesken matkan rilkatus ja syyks osottautu pakoputken lämpörauta, jonka yks kiinnike oli katkennut.
Mulla oli menny ryyppyläpän palautusjousi poikki,
niin siitä johtuen aikamoinen kilinä tietyillä kierroksilla.
Pitää vielä kuunnella kunhan saan pyörän taas lämpimään talliin, sitä ennen maalattava uuden projektin runko ainakin.
Kilinä/säksätys oli outoa kun on ollut tosi siisti käynti ennen.
Ei siellä mikään kilise, korvat taisi olla liian herkällä kun pensa meinasi loppua motarilla ennen lautalle menoa.