Finnbikers

Tekniikka / Muut => Jousitus / Renkaat / Jarrut => Aiheen aloitti: bulutaurus - 15 syyskuu 13, 21:47:01

Otsikko: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: bulutaurus - 15 syyskuu 13, 21:47:01
Kyseesä siis heritaga softailin keula ajossa tuntuu että vasemman puolen tuppi on lähempänä, purin keulan ja sanotaa noin 5 mm heittä tilasin uudet liukuhilkit sekä stefat ym. Uskaltaako viedä koneistamoon liukuputken oikaistavaksi vai kohdistaa tangon keulan mukaisesti
...
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: _Juha_ - 16 syyskuu 13, 16:36:36
millä ne sen liukuputken oikasis?

sorvissa lekalla?
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: Hemuli - 16 syyskuu 13, 16:55:02
Siis onko se ylempi liukuputki vääntynyt? Jos otat sen irti t-kappaleista ja pistät metalliviivottimen kylkeen kiinni niin jääkö johonkin viiden millin rako? Vai missä se viisi milliä on? Se on sen verran paljon että sen näkee jo paljaalla silmällä.

Onhan noita putkia oiottu menestyksekkäästi hydrauliprässillä niin että sopivien alasimien varassa makaavaa putkea painetaan keskeltä aavistuksen yli sen mitä se on kierossa. Putki kun taipuu snadisti takaisinpäin kun paine vapautetaan. Mutta ei uudetkaan putket ketään konkurssiin vie, näihin kun niitä saa suoraan kaupan hyllystä korkeintaan muutaman päivän toimitusajalla.
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: Jensen - 16 syyskuu 13, 17:02:04
Kyllä ne prässillä oikaisee.. Mie olen isän kanssa parin pyörän tuubit oikonut ja hyvä on tullut. Ja aika mällin olivat saaneet. Uudet tuubit maksaa noin 220e.
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: bulutaurus - 16 syyskuu 13, 17:11:54
Ennole purkanut vielä keulaa sain pyörän mukaan sen  keulan sellanen lehmänpää keula.. ei siinä iskun jälkiä näy tai onko liukuholkit antautunut periksi . Mietin samaa että kattoo kohdan mistä on taipunut  ja pikkasen prässillä painattaa tosin voi olla et on vaan koottu huitaisemalla ja kolmiot pikkasen ristissä..
Tai siirrän myytävien puolelle keulan .
Tai vaihdokin teen siitä ei se ns silmällä katsottuna ole kiero.. katsoo ylhäältä niin kolmioissa ei ole kuin ns. Milli pari ja alhaalla lokarin kiinikkeissä on se n. 4/5 milliä heittoa.. pyörä ei kammennut keulalla yhtään tuntui vaan että tanko oli vasemmalle pikkasen vinossa.
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: Lyytinen - 16 syyskuu 13, 17:31:41
Sitten jos ja kun ostaa uudet putket, niin ehdottomasti kovakromatut eikä mitään show chrome versioita. Jälkimmäisillä ei tee yhtään mitään.
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: bulutaurus - 16 syyskuu 13, 20:45:47
Missä sä oot hemuli oikonu ... oiotuttanut putkia pk seudulla
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: Hemuli - 16 syyskuu 13, 22:11:50
Ei oo ollu tarvetta oikomiseen, oon ostanu uudet tarvittaessa. Mutta pura se keula nyt ihan ensin että näet onko se ylipäätään vääntynyt, ei tosta selostuksesta oikein ottanu selvää.
Otsikko: Vs: Keulan oikaisu vai..
Kirjoitti: rock - 16 syyskuu 13, 22:50:13
Myy pois, mä ostan jos halvalla lähtee ;D