Finnbikers

Tekniikka / Muut => Vaihteisto / toisioveto => Aiheen aloitti: aamake - 04 elokuu 13, 21:25:10

Otsikko: 240 perä
Kirjoitti: aamake - 04 elokuu 13, 21:25:10
minkälainen rojekti fxst vm-00 vaihteiston irrotus? tarkoitus ois laittaa 240 persus ja siinähän joutuupi vaihtamaan tuon vaihteiston pääakselin..
Otsikko: Vs: 240 perä
Kirjoitti: ranze - 05 elokuu 13, 15:57:52
Dynassa on varmaan omat juttunsa, sohvan loota-ohjeet löytyy täältä:

https://www.youtube.com/watch?v=9_rA7E90HKo (https://www.youtube.com/watch?v=9_rA7E90HKo)

Juutuupi on täynnä näitä ohjeita, osa yllättävän hyviäkin. Kokeile hakusanoina esim. Harley Dyna transmission remove.
Otsikko: Vs: 240 perä
Kirjoitti: V-8 - 05 elokuu 13, 20:07:25
FXST kuulostaa kovasti softaililta... mutta pyörän mallista riippumatta mua on Clymerin mallikohtaiset korjausoppaat auttaneet valtavasti. Vaikkei lontoo olisikaan vahvin kieli, niin kuvat auttaa paljon. Ja iltakaudet kun opiskelee englanninkirja kainalossa ja korjausopas toisessa niin kohta on tekninen sanastokin hallinnassa.

Softailia en itse ole purkanu, mutta ensin enska pois, sitten laatikko. Clymerin opas vaan mukaan talliin lisäämään itsevarmuutta. Nämä ovat kuitenkin yksinkertaisia laitteita (yksinkertaisille miehille ;D).
Otsikko: Vs: 240 perä
Kirjoitti: ranze - 05 elokuu 13, 20:55:02
Voi olla Softail tosiaan, arvaamalla pistin.

Niin ja sen pääakselin purkuun tarvit pitkän hylsyn joka on tuumamitoituksella. Mutterimylly on kans hyvä olla avaamiseen; se on liimalla kasattu. Mahtoi olla että tarvii ulosvetäjääkin, että saat sen ulomman stefaholkin pois.

Ja oppaat on hyvä hommata. Mulla on Clymer tallilla ja tehtaan manuska kotona kirjahyllyssä.
Otsikko: Vs: 240 perä
Kirjoitti: aamake - 05 elokuu 13, 23:00:47
no eihän nämä monimutkasia laitteita ole mutta jonki verran tarvii nuita erikoisempia avaimia...täytyypi touhuta tuo korjausopas niin säästyy siltä tonnin vahingolta heti alkuun :)