Finnbikers

Tekniikka / Muut => Sähköt => Aiheen aloitti: Flstc91 - 04 kesäkuu 13, 14:41:39

Otsikko: Evo big twin -91 starttaa huonosti
Kirjoitti: Flstc91 - 04 kesäkuu 13, 14:41:39
Evo big twin -91 ei pyöritä kunnolla.  Välillä ei ollenkaan.  Akku on tänään ostettu 18 ampeerinen. Joskus pyörittää tosi hyvin ja toisinaan huonosti tai vaan naksuttaa. Ilman tulppia pyörii hienosti.
Voisiko starttimoottori olla väljä? Putsasin sen ja sisältä kaikki näytti olevan ok. Kaapelit pitäisi olla ok. Kuukauden ajellut joka päivä ja startannut on. Puristuksia lisättiin 9.5:1 mäntiin keväällä mutta myöhässä tuli starttioireet ;)
Otsikko: Vs: Evo big twin -91 starttaa huonosti
Kirjoitti: eeko - 04 kesäkuu 13, 14:43:19
Starttirele kannattaa tsekata, löytyy ihan normi
tarvikeliikkeestä. Kun vaan katsoo, että navoitus
on oikein.
-eeko
Otsikko: Vs: Evo big twin -91 starttaa huonosti
Kirjoitti: Flstc91 - 04 kesäkuu 13, 14:52:32
Olisko releessä vikaa kun sormella painoin solenoidin päästä niin teki samoin. 
Akku tuntuu tyhjenevän tosi helposti.  Menisköhän startti oikkariin
Otsikko: Vs: Evo big twin -91 starttaa huonosti
Kirjoitti: JKKo - 31 heinäkuu 13, 09:28:27
Vaan mun -91 Spåra ei starttaa enää ollenkaan. Naks kuuluu ja se on isompi naks kuin pelkkä rele. Eli startin solenoidi vetää. Mittarin valot himmenee havaittavasti mutta ei läheskään sammu, joten tuskin on vanhan akun vika ainakaan yksin. Mut siis kun naksahtaa ja valot vähän himmenee, niin ei edes yritä pyöräyttää. Aiemmin ikään kuin laiskotteli ensimmäisen puristuksen yli "vouuuuu" ja sitten pyöritti niin maan perusteellisesti. Veikkaan itse hiiliä/solenoidia kontakteineen.

Sitä en huomannut kokeilla, että auttaisko jos lykkäis vaihde päällä saman aikaisesti kun starttaan, että startti pääsisi "uuteen alkuun", eli hiilet ankkurilla eri kohtaan. Tarttee vielä kokeilla ennen purkua tätä temppua.

KYSYMYS: Minkäs auton osat ovat lähimpänä 1991 Sportsterin startin osia kun kyseessä on solenoidin kontaktinastata ja startin hiilet?
Otsikko: Vs: Evo big twin -91 starttaa huonosti
Kirjoitti: jyrggä - 31 heinäkuu 13, 09:42:15
Kannattaa Mika tsekata maajohdot/kaapelit akulta ja startista. Olikos sulla siinä virtalukko vai katkasija vaan?