Kuuluuko solenoidin rungossa olevien kuparipintojen olla eri tasossa? Käynnistysongelmien takia avasin solenoidin ja putsasin pinnat. Plungeria, eli solenoidin mäntää painellessa sisään huomasin, että plungeri ensin ottaa kiinni ylempään kuparipintaan. Täytyy painaa vielä milli lisää, että se saa kontaktin myös alemman kuparipinnan kanssa...... Luulisi, että toi millin kanitus aiheuttaa pinnoille herkästi hitsausilmiötä , vai mitä,visaammat on mieltä? Plungerin kuparirengas tosin on sellainen, etä se keikkuu helposti , mutta vaatii pienen lisävoiman sitä varten
Kyllä niiden pitäisi ottaa samanaikaisesti kiinni. En tiedä BT:n startista, mutta sportsterin starttiin saa tarvittavat osat kun vie autosähköliikkeeseen ne osat ja kehottaa kahtomaan Honda Civicin kohdalta.
Korjaussarjahan yöhön löytyis, mutta olemassaolevat osat sain mielestäni pinnoiltaan kuntoon. Nyt vaan mietin, miten sais helpoiten pinnat tasaan purkamatta yhtään turhaa kohtaa.
Ettei vaan olis se starttikaapelin kiinnitysnasta päässyt kääntymään mutteria kiristettäessä? Sellaisia tapauksia olen nähnyt, se taivuttaa sen kosketuspinnan vinoon.
Thx Hemuli.... Näin oli. Kausi 2013 alkanee ilman starttausongelmia.....