Finnbikers

Tekniikka / Muut => Jousitus / Renkaat / Jarrut => Aiheen aloitti: Spöke - 03 heinäkuu 12, 22:08:05

Otsikko: Lisää tehoa jarruihin
Kirjoitti: Spöke - 03 heinäkuu 12, 22:08:05
Nonni, olisi ajankohtaista kilvittää tuo Noskoolfab. Sitä ennen pitänee jarrutella. Takajarru on mielestäni ok, käytännössä tismalleen samat osat löytyy BMW GS:stä. Samaisesta moposta on peräisin myös etusatula, kaksimäntäinen kelluva brembo, muistaakseni 32mm männillä. Levy takana on 240mm, edessä 11,5" harrikan oma levy. Takajarru toimii hyvin, menee lukkoon asfaltilla ja on tunnokaskin. Etujarru....soralla saa lukkoon kun helvetisti tempoo kahvasta, asfaltilla lähinnä vauhdinhidastin. Pääsylinteri etuarrulla on 1/2", mielestäni tuntuma on hyvä. Ei kova, vaan progressiivisesti koveneva. Ihan niinku kitkaa olisi vaan liian vähän. Palat on monessa öljyssä ja paskassa uitetut alkuperäiset brembot. Miten mä teen tohon vehkeeseen jarrut. Satulaa en mielelläni vaihda, tilaa ei pinnapuolella ole männille, tollanen kaksimäntäinen on ainoa vaihtoehto. Olisiko sintratutu palat tie onneen?
http://www.storm-motor.fi/osat/moottoripyorat/bmw/f650/1994/ebc-sintteriset-jarrupalat-73/ (http://www.storm-motor.fi/osat/moottoripyorat/bmw/f650/1994/ebc-sintteriset-jarrupalat-73/)
Häh? Kestääkö fättärin jarrulevy sellasia? Jotain muuta, mitä? Hjälp!
-Spöke-
Otsikko: Vs: Lisää tehoa jarruihin
Kirjoitti: Tuusulan T-Bone - 03 heinäkuu 12, 22:15:23
Sintteripalat on enempi racemeininkiä, toimii vasta tarpeeksi lämpiminä eikä kaikkien levyjen kanssa sittenkään. Jospa koklaisit uusia keraamisia paloja?
Otsikko: Vs: Lisää tehoa jarruihin
Kirjoitti: Hemuli - 03 heinäkuu 12, 23:03:41
Jos toi öljyssä uittaminen ei ollut spökemäistä hirtehishuumoria niin ihan ensin aloittaisin palojen vaihdolla. Mulla oli aikoinaan Buellissa vuotava keulan stefa joka valutti öljyt suoraan jarrulevylle ja siitä paloihin. Jarru oli äkkiä niin huono että vaikka kaikin voimin puristi, ei meinannut saada pyörää pysähtymään. Edes brakleenilla huuhtelu ei tehnyt niistä uudenveroisia. Ja kyseessä siis orkkisosat, kuusimäntäinen satula Nissinin kahvalla - normaalisti toi on kahden sormen jarru.
Otsikko: Vs: Lisää tehoa jarruihin
Kirjoitti: Spöke - 03 heinäkuu 12, 23:21:39
Joo, ostetaan palat. Laitetaanko keraamiset vaiko tavalliset ekologisesta kananpaskasta kuumapuristetut? Onko noista keraamisista kokemuksia?
-Spöke-
Otsikko: Vs: Lisää tehoa jarruihin
Kirjoitti: ma^ko - 04 heinäkuu 12, 00:35:37
Kaverilla on R1100GS, eli jos jarru on samaa sukua, niin kuulemma ylivoimaisesti paras pala on joku EBC Extreme, jota myrskymoottori myy kalliilla. On kuulemma ainoa jolla pysähtyy, ainakin sen möykky-Bimmeri pysähtyy.
Otsikko: Vs: Lisää tehoa jarruihin
Kirjoitti: Hemuli - 04 heinäkuu 12, 08:55:32
Mutta Spökelläpä oli ainoastaan jarrusatula siitä bemarista, jarrulevy taas Harrikasta. Levyn materiaali määrää palan tyypin, ei satulan malli.