Finnbikers

Tekniikka / Moottori => Moottori yleistä => Aiheen aloitti: Hop Up - 24 lokakuu 11, 22:14:09

Otsikko: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: Hop Up - 24 lokakuu 11, 22:14:09
Pannun pytys kaipaa maalia. Mitäs niihin kannattaisi laittaa. Kestääkö spray yhtään, pulveriakin kai joskus on käytetty: http://www.hotbikeweb.com/tech/0913_hbkp_prepping_engine_cylinders/photo_10.html (http://www.hotbikeweb.com/tech/0913_hbkp_prepping_engine_cylinders/photo_10.html)
vaiko automaalia pintaan?
Otsikko: Vs: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: Juvakka - 24 lokakuu 11, 23:41:02
Aiheesta löytyypi keskustelua tuolta: http://finnbikers.fi/foorumi/index.php?topic=1054.0 (http://finnbikers.fi/foorumi/index.php?topic=1054.0)

Tarkoitus ei ole vittuilla, mutta hiukan voisi tuota Haku -laatikkoakin kokeilla, niin pysyisi joku tolkku näiden samaa aihetta käsittelevien topikkien määrissä. Toki moderaattorimme ansiokkaasti näitä aiheita yhdistelevät ja jakavat, mistä iso kiitos.
Otsikko: Vs: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: Hop Up - 25 lokakuu 11, 08:14:08
Kiitos kiitos! (hain kyllä sylinterien maalaus, sylinterin maalaus, pyttyjen maalaus, pytyn maalaus, ei löytöjä seli seli). Rehti kiitos.
Otsikko: Vs: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: Leksa - 21 marraskuu 11, 17:48:38
Sylinterien maalaus olisi edessä . Maalit onkin jo hommattu joten siitä ei sen enempää .
Olen viemässä sylinterit lasikuulapuhallukseen ja kysyisinkin ,että pitäisikö kaikki sylinterin aukot peittää ennen puhallukseen viemistä?

Olen kyllä jo alustavasti teippaillut niitä umpeen , mutta monessa kohtaa poistettavaa maalia jää väkisinkin teipin alle .
Otsikko: Vs: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: Hemuli - 21 marraskuu 11, 19:25:22
Mielestäni riittää että suojaat itse sylinteriputken, ne muut reiät on lähinnä öljyn paluureikiä (rautapää?) jotka joudut joka tapauksessa puhaltamaan puhtaaksi ennen kasausta.

Kun kerran olet maalaamassa pyttyjä, eikö kannattaisi hiekkapuhaltaa ne? Tulee parempi tartunta maalille kuin lasikuulalla joka itse asiassa takoo pinnan tiiviimmäksi.
Otsikko: Vs: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: ma^ko - 21 marraskuu 11, 19:49:56
Eikö rautiksen pytyssä nouse "liekkirengas" tiivistetason yli? Eli renkulan reunaa yläpää kiinni ja alapää umpeen ja hiekalla puhaltaen kuten Hemulikin totesi.
Otsikko: Vs: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: Leksa - 21 marraskuu 11, 19:58:06
Rautapään pytyt tosiaan kyseessä.
Jostain täältä foorumilta luin , että lasikuulapuhallus olisi toiminut hyvin . Eipä siinä mitään , vaihdetaan hiekkapuhallukseen jos kerta tartunta on paljon parempi .

Mihin lasikuulapuhallusta yleensä käytetään?



Otsikko: Vs: Sylinterien maalaus?
Kirjoitti: ma^ko - 21 marraskuu 11, 20:17:05
Lainaus käyttäjältä: Leksa - 21 marraskuu 11, 19:58:06
Mihin lasikuulapuhallusta yleensä käytetään?

Antamaan nätti pinta alumiinille.