Finnbikers

Tekniikka / Muut => Ensiöveto / Kytkin => Aiheen aloitti: tippala - 23 syyskuu 11, 12:29:32

Otsikko: Sisäpuolinen kytkinkahva
Kirjoitti: tippala - 23 syyskuu 11, 12:29:32
Kellään kokemusta nuista. Eli vastaava systeemi kuin sisäkaasukahvassa mutta tarkoitettu kytkimelle. Ajattelin vaan että toimiikohan tommonen sydeemi?
Otsikko: Vs: Sisäpuolinen kytkinkahva
Kirjoitti: Hemuli - 23 syyskuu 11, 12:36:07
Ne mitä olen nähnyt on aika koomisia virityksiä. Suurin osa lienee toteutettu nestekytkimellä siten että varsinainen työsylinteri on jossain piilossa - esim. tankin alla. Välityssuhteesta joutuu pakosti tekemään sellaisen että kytkimen "painamiseksi" pitää kahvaa kiertää muutaman kerran, ei normi-insinöörin haba muuten riitä käyttämään kuten kaasupuolta. Pyörän ollessa liikkeessä riittänee vähäisempikin kytkimen liike mutta liikkeelle lähtö on noilla aina yhtä hassun näköistä kun vasen käsin kieputtaa kahvaa.
Otsikko: Vs: Sisäpuolinen kytkinkahva
Kirjoitti: tippala - 23 syyskuu 11, 12:45:46
Tuota juuri arvelinkin, että kytkimen "painamiseen" tarvitaanki enemmän habaa kuin kaasussa. Mutta jos jollaki on kokemuksia omalta kohalta niin kertokaa.
Otsikko: Vs: Sisäpuolinen kytkinkahva
Kirjoitti: Roadrunner - 23 syyskuu 11, 14:02:47
Lainaus käyttäjältä: tippala - 23 syyskuu 11, 12:45:46
Tuota juuri arvelinkin, että kytkimen "painamiseen" tarvitaanki enemmän habaa kuin kaasussa. Mutta jos jollaki on kokemuksia omalta kohalta niin kertokaa.

Yhdellä ruotsalaisella kaverilla oli tollanen viritys.
En tiedä millainen on ajaa....
http://www.nonamemc.fi/Pannuralli09/images/CIMG7742.jpg (http://www.nonamemc.fi/Pannuralli09/images/CIMG7742.jpg)
Otsikko: Vs: Sisäpuolinen kytkinkahva
Kirjoitti: rampo63 - 23 syyskuu 11, 17:29:56
Grevenin kans takavuosina höpöttelin asiasta,,, ni sano et toimii ,siis juurikin tuo sama systeemi mikä tos pannurallin kuvis on,,,
tarttee ottaa vaan jousii pois kykästä oisko tuo sanonu et kolme pois