ostin 06 ruiskupelin ja rupesin öljyjä vaihtaan mikähän on kun öljy on harmaata ja haisee pensalle?
Hana ollut auki ja laskenut bensaa koneen läpi.
Hana? Ruiskupelissä?
juu oon kuullu et kaasari peleissä näin saattaa käydä hanan jäädessä auki,mut tää on 88 ruisku,ei oo hanaa, ihmetyttää onko kansi sökö vai mikä on?onko ruiskusta mahollista jäädä jotain auki.lähtee hyvin käyntiin, öljyn paine valo sammuu.käy ihan nätisti. :o
Lisää kaljaa kun tuokin verran osasin oikein lukea..
Itse vaihtaisin öljyt ja odottaisin kesään, ajelisin jonkun tonnin mittariin ja tarkastaisin tilanteen uudestaan. Ei siellä montaa paikkaa ole mistä bensa öljyn sekaan pääsee, palotilassa taitaa kaikki sijaita ja aika oudolta tuntuu että noin uudessa pyörässä olisi mitään vikaa siellä.
kiitos hemuli,taitaa olla paras tehdä niin.
Sama ongelma, 00 softail. Hana kyllä ollut aina kiinni mutta öölit haisee silti bensalle ja tuntuis olevan hivenen juoksevaa, öljy määrä myös lisääntynyt josta seurasi pientä huohotusta joka paljasti asian laidan. En tänään jaksanut enempää perehtyä mutta vaikuttais siltä että hana vuotaa? Saako siihen jotain tiiviste/korjaus satsia?
Noissa lienee ollut ongelmia. Laitan oheen tehtaan asennusohjeen (.pdf muodossa) vakuumihanan korjaussarjan asennuksesta. OEM numerot kiteille 61338-95C ja 63338-95D.
LainaaThis kit is designed for installation on 1994-2001 FL®
(Touring), 1995-2001 Dyna®, 1995-2001 FXST® and 1999-
2000 FXR2®, FXR3® and FXR4® model
Mulla myös vuotaa hana 2001 Electrassa, joskus ottanut sen irtikin ja lisänny kierreteippiä mut ei auttanu vuotoon! Tota en tienny että se pitää asentaa noin että 2 kierrosta ja 2 kierrosta ja sitten mutterista tiukalle! On meinaan aika ruman näköinen enskakoppa kun siihen valunu bensa kuivuu ja jättä semmoisen ruosteen värisen läikän!!
Kaikille nelitahtimoottoreille yhteisenä ominaisuutena voi tähän säikeeseen todeta, että jos on useita käynnistyksiä ilman että kone käy välillä täyteen lämpötilaan(öljyjen osalta) niin bensaa päätyy öljyyn. Riippumatta onko kaasutin vai ruisku. Toisin sanoen kylmänä käynnistyksissä pääsee aina vähän bensaa öljyyn, mutta kun öljy saavuttaa täyden lämpötilan se bensa haihtuu, jollei saavuta ja kylmästartteja on useita niin öljyn bensapitoisuus nousee havaittavaksi. Raakavesijäähdytteisissä venekoneissa kylmän veden aikaan ihan sellkeä ongelma ja lyhyillä käytöillä samaa havaittu noissa maamoottoreissakin.
Eli jollei löydy bensalle öljyssä mitään järkevää selitystä, kannattaa miettiä onko lyhyitä käyttöjä kylmästartista ollut rusaasti.