Onko ehdotuksia mahdollisimman pienistä tuplajarrusatuloista eteen (pari), tärkeintä on se että satulat ovat 1-mäntäiset ja mahdollisimman ohuet.
Mistä moisia löytää, tai missä pyörässä olisi tuollaisia käytetty?
.
Multa löytyis tuollaiset hyllystä ylimääräisenä. Laita yv:tä, jos haluat tarkempia mittoja. Ei noi kyl mun mielestä ole kauheen ohuet.
-Markku-
Kiitos vastauksista.
Tarkennan vielä että nyt ei tarvitse rajata osia vain HD:n tuotteisiin, kaikki käy - näähän saa aina sovitettua ;)
Kokoluokka olisi jotain ISR:n yksimäntäisten tapaista, mutta kyseisen merkin tuotteisiin, niin hyviä kuin ovatkin, ei ole nyt varaa...
Eli vaikka kevarin satulat, kunhan olisivat ohuet/pienet
PM:lläkin oli joskus jotkut mini-caliperit, mutta taisivat olla hintavia ???
Jos leimalle menossa muutosten kanssa niin kannattaa varautua todistamaan että jarrut vähintään saman painoisesta laitteesta
Eipä taida kysyjän laitteet juuri konttoria nähdä jos vanhat merkit pitää paikkansa...
Ja kyllä ne heikommankin luovuttajan jarrut saa laillisiksi, vaatii vaan jarrujen testaamisen. Jos testivaatimukset täyttyy niin kaikki on ok.
mikroauton jarrut on ainakin pienet
Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 21 marraskuu 10, 21:39:32
Eipä taida kysyjän laitteet juuri konttoria nähdä jos vanhat merkit pitää paikkansa...
Ja kyllä ne heikommankin luovuttajan jarrut saa laillisiksi, vaatii vaan jarrujen testaamisen. Jos testivaatimukset täyttyy niin kaikki on ok.
Jep, keskitytään ihan vaan jarruasiaan, eikä näihin muihin "ongelmiin" ;D
Ja mieluiten moottoripyörän jarrut, kuten Hemuli sanoikin, saa olla "heikommastakin luovuttajasta", nää omaan käyttöön tarvittavat jarrut pitää olla pienikokoiset, varsinkin satulan paksuus. Ja ihan vaan asennusteknisistä syistä.
Oliskos Hemulilla vinkkiä ale-budjetin tuplasatuloista? ::)
https://sparewheel.net/p/p_list/gid/545
Ton halvemmalla tuskin ainakaan uusia löytää. Pienet ja huonot...
Mutta olen nähnyt noita kyllä käytössä.
edit: Tarkoitin siis linkin takaa loytyviä ajp:n yks mäntäsiä.
MP-purkaamoista vois kysellä. Itsekin pitäisi taakse saada jostain pienet jarrusatulat että voi sovittaa jarrulevyn ja rattaan samalle puolelle.
http://juubi.hlan.net/index.php?page=bike/MPpurkaamot (http://juubi.hlan.net/index.php?page=bike/MPpurkaamot)
Mulle laitettiin eteen PM:n jarru, tosin vain toiselle puolelle. Sportyn t-kappaleet ja hydrakeulan alaputket sportsterin navalla saivat aikaan sen, että välystä on vain muutamia millejä mm. pinnoihin. Todella tiukka sovitus mutta toimii silti, ja takajarrun kanssa myös pysäyttää ihan hyvin 8) Kiitokset Juholle SpokMotoriin kärsivällisyydestä ja ajatustyöstä.
Satula ei ollut kovin halpa, mutta varmaan ainoita, joita tuohon paikkaan sai sopimaan. Nimenomaan kapeuden (tai ohuuden) ansiosta.
Saako tuosta kuvasta mitään selkoa?
Edit: ei ole kromattu tämäkään, viittaus tuohon t-bonen kommenttiin tuossa alla ;D
Joo, PM:n satulat on hyviä, mullon noita edessä kaks... ::)
Mut eivät halpoja. Kustom Techin valikoimasta löytyy vastaava satula, muistaakseni se on vähän halvempi kuin PM. Mut se ei ookkaan kromattu...
Takajarruksi yksi tuollainen on todennäköisesti riittämätön. Vähintäänkin se on siinä tarkoituksessa huono.
Lainaus käyttäjältä: Tuukka - 22 marraskuu 10, 16:23:54
https://sparewheel.net/p/p_list/gid/545
Ton halvemmalla tuskin ainakaan uusia löytää. Pienet ja huonot...
Mutta olen nähnyt noita kyllä käytössä.
edit: Tarkoitin siis linkin takaa loytyviä ajp:n yks mäntäsiä.
Mulla oli tommonen Triumphissa takana,toimii jos ajaa hiljaa ja alkaa jarruttamaan kilometria ennen...ei viitsi suositella.
Kannattaa ottaa huomioon että nuo Sparen satulat on mopoihin joiden paino on jotain muuta kuin moottoripyörän...
Uusissa kyykyissa on takasatulat melko pieniä ja purkaamoilta löytyy kohtuu hinnalla...
Mun scott sportster polkupyörässä on tosi pienet yksimäntäiset puristimet, käy kattomassa polkupyöräliikkeessä jarruja saataa löytä sopivat.
Lainaus käyttäjältä: mikira - 22 marraskuu 10, 21:20:25
Mun scott sportster polkupyörässä on tosi pienet yksimäntäiset puristimet, käy kattomassa polkupyöräliikkeessä jarruja saataa löytä sopivat.
Veikkaan ettei toimi, fillareissa käytetään niin ohuita jarrulevyjä, ettei prätkän levy mahdu siihen palojen väliin. Toisekseen polkupyörän levyjarrut on mitoitettu hieman erilaisille kuormille, etten laittaisi vaikka sopisikin. Tuossa jo todettiin mopon jarrutkin liian heppoisiksi, miten sitten kymppikiloisen fillarin jarrut olisivat riittävät 300 kg moottoripyörään?
Pieniähän ne ovat koska polkupyörän osissa suunnittelua ohjaa monesti painon säästö. Niissä kun pitää kiskoa lihasvoimalla sitä rakkinetta eteenpäin, toisin kuin näissä malmikasoissa ;D
Vai oliko tämä sarkasmia joka meni multa tosikolta ohi??
Noissa kyykyn takasatuloissakin on se huono puoli että ne ei ole järin kapeita. Kyllä se menee enempi tonne kustomosastolle jos pientä haluaa. Tai sitten kannattaa katsella skootteriosastoa, ei muuta kuin kylän nakkarille rakkareiden kymcoja vaklaamaan ;D...
No ehkä sitten mielummin vaikka kevarista ne jarrut kuin skodesta... Hommassahan tulee sitten eteen ongelma jos laitetaan molemmille puolille satula niin pitää olla vasuri ja oikean puoleinen satula
PM:t ja Kustom Techin tuotteet on kyllä hienoja ja toimivia, mutta liian kalliita mulle.
Onkos kellään tietoa näiden kahden yllämainitun koosta verrattuna ISR:n yksimäntäisiin? Eli kummat on "ohuemmat" paksuudeltaan?
Noita kevareiden jarruja voisi tietysti myös yrittää metsästää...
Pistää vaan miettimään se kun jarrulevyni ovat 5mm paksut että meneekö ne kevarin satulan väliin ???
Kateleppa tuolta http://www.purkuosat.net/ (http://www.purkuosat.net/) satuloita.
Kyllä kevareissakin on melko paksuja levyjä olemassa.
Vähän offtopic mut kysynpä nyt kuitenki;
Minkä paksuisia hd:n normi jarrulevyt on? Tai aftermarket levyt?
95 taalaa ikälopuista shovelin jarruista jotka on loppupelissä aika kolhot ja vaikeat kiinnittää mihinkään muuhun kuin niille tarkoitettuun keulaan? Kyllä noi on mun mielestä aika kalliit, Suomen swapeista noita saa muutamalla kympillä.
Lainaus käyttäjältä: erakko - 24 marraskuu 10, 16:21:44
Vähän offtopic mut kysynpä nyt kuitenki;
Minkä paksuisia hd:n normi jarrulevyt on? Tai aftermarket levyt?
Riippuu malleista:
Shoveleissa
Edessä 0.2" sekä 10 että 11,5 tuumasissa levyissä
Takana 0.3" 10 tuuman levyllä ja 0.2" 11,5:ssa
Evo Sportissa takalevy on taas paksumpi koska vaihtoraja on 0.205", joten liekö 0.25"?
PM:n 11.5" ovat 0.200", mutta myös 0.275" löytyy. 13" on 0.200"
Tälläisiä on swapeissa liikkunut (mullakin pari ylimääräistä) ja näkyy aina välillä jonkun pyörässäkin. Joku näitä on joskus kasan vääntänyt. Tehoista en tiedä koska ei ole mulla ollut koskaan käytössä.
Tietääkö joku näistä enemmän? esim. sopiiko jonkun valmistajan palat suoraan?
(http://www.nic.fi/~puukkop/hd/arkisto/jarrupuristaja_pieni.jpg)
(http://www.nic.fi/~puukkop/hd/arkisto/jarrupuristaja_pieni2.jpg)
Moikka
Mopopojalla on puristajat myynnissä myydään osastolla, katso kuvat sieltä :D.Ihan mielenkiinnosta kyselen kun itsellä on samanlaiset hyllyssä että tietääkö kukaan mistä ne mahtaa olla peräisin, näyttävät ihan itse tehdyiltä, ja käykö niihin jonkun vehkeen palat suoraan?
Jarkko
Tässä kuvat
(http://www.nic.fi/~puukkop/hd/arkisto/jarrupuristaja_pieni.jpg)
(http://www.nic.fi/~puukkop/hd/arkisto/jarrupuristaja_pieni2.jpg)
ai näistä olikin jo juttua täällä
Lainaus käyttäjältä: Jarkko - 09 joulukuu 10, 13:52:08
Moikka
Mopopojalla on puristajat myynnissä myydään osastolla, katso kuvat sieltä :D.Ihan mielenkiinnosta kyselen kun itsellä on samanlaiset hyllyssä että tietääkö kukaan mistä ne mahtaa olla peräisin, näyttävät ihan itse tehdyiltä, ja käykö niihin jonkun vehkeen palat suoraan?
Jarkko
noi vois olla aika lähellä sitä mitä alunperin haettiin..?
Noi Mopopojan esittämät puristajat on mun aikoinaan tekemiä. Eli aiheen tiimoilta kandee kysyy multa.
Voin kertoa sopivat kahvat ja jarrupalat. Noi kiinnityslevyt on joku duunannu ite ja on liian paksuja. Riippuu jarrulevyn paksuudesta/ ohuudesta, mutta vaarana on, että kun palat kuluu loppuun, pääsevät tippumaan välistä pois.
Noi Erakon esittämät on Hurstin Airheart:tit. Varmaan niitä ensimmäisiä markkinoilla olleita tarvikepuristajia. Alunperin käytetty kai putkidragstereissa. Hankala saada asiallisesti kiinni mihinkään, kun ovat yksimäntäisiä ei puristajassa ole minkäänlaista liukusysteemiä.
Niihin ei saa varmaankaan paloja juur mistään, paitsi ehkä tuolta http://www.airheart-brakes.com/ (http://www.airheart-brakes.com/) ,
Mutta niitä paloja pystyy tekemään ite. Kun hommaa vaan paksua kitkamatskua. Palat on pyöreitä ja niissä ei ole metallista runkoa ollenkaan.
Brembon 2 -mäntäiset on mun mielestä kohtuupienet,mut sehän lienee katsojan silmis. On pitänyt mitata ne tallilla, mut on unohtunut. . .
bikefellows turus on myynyt niitä. . .