Onko näin että tänä vuonna tuota norrtaljen jälkeen ehkä hienointa tapahtumaa ei jostain syystä järjestetä? Kuukkeli ei ainakaan löydä mitään tietoa koko hommasta tälle vuodelle.. :(
Toivottavasti järjestäjät jaksavat vääntää, nyky eurostoliiton aikana vaan kaikki on niin v***n vaikeeta. >:(
Tapahtumahan on kyllä loistava.
Kyllä Mansen poijjaat ovat kovasti kahinoita taas järkkäämässä, joitain ongelmia radan vuokrauksen kanssa kai...ajankohta tarkentunee lähiaikoina
Lainaus käyttäjältä: Janina - 03 elokuu 10, 14:36:39
Kyllä Mansen poijjaat ovat kovasti kahinoita taas järkkäämässä, joitain ongelmia radan vuokrauksen kanssa kai...ajankohta tarkentunee lähiaikoina
Joko ajankohta olisi selvillä ?
Reilua räimettä luvassa Nokian Speedwayradalla la 18.9.
Paukkurauta-, Metanoli-, Crossi- ja Sivuvaunuluokat, kaavio perinteinen. Kuljettajakokous klo 11 ja lähdöt klo 12->
Illalla juhlitaan tallilla, yhteydet Leak MC 050- 362 9221 ja Varma Kuolema MC 040 - 756 9030
Upeeta! Pitää kattoa jos sais jonkun rytöläjän käyntiin, vois yrittää ottaa taas osaa.
Loistavaa, nyt vaan kelejä tilaukseen.
Joo kannattaa käydä katsomassa vielä kun näitä järjestetään, ei ole mitään takuuta montako vuotta vielä jatkuu. Kahinoiden ajankohdan ilmoitus menee aina myöhään kun järjestävä kerho saa vääntää kättä Tampereen kaupungin virkamiespellejen kanssa siitä täyttääkö kisa standardit vai ei ja saadaanko Kaanaan rata käyttöön vai ei?! Tapahtuman promoottori ansaitsee todella hatunnoston kun jaksaa vääntää kättä samasta asiasta joka vuosi. Kuskeja olisi kyllä tulossa mutta ajopaikan käyttöluvan saaminen joka vuosi vain hankalampaa. Ei uskoisi että Tampere oli ratamoottoripyöräilyn keskuksia vielä 60- ja 70-luvuilla. Punavihersokeus vain pahenee ja kohta kaikki vauhtiradat kasvaa heinää.
Joko laaitteet on säädöissä? Kahinat lähestyvät. ;D
Sviddu minä menin ja myin potentiaalisimman kilpurin. Katotaas löytyykö mitään tilalle..
Laitteet toimii (koska ainakaan vielä en kontannut kaiteisiin) ja testattu on. Käytiin äsken vetämässä vähän rinkiä radalla, meinas vaan tulla kuljettajasta kyytiläinen moneenkin otteeseen noilla renkailla :o Toistaiseksi siis runko on suora,vehkeet läjässä ja äijä vailla kipsiä.
Muutama kuva kahinoista, ajokuvia ei ole, koska kuvauskalustona kännykamera :-[
http://kuvablogi.com/nayta/2795642/ (http://kuvablogi.com/nayta/2795642/)
muutama hämärähkö ajokuva
http://kuvablogi.com/nayta/2796371/ (http://kuvablogi.com/nayta/2796371/)
Ei liity suoraan ketjun aiheeseen, mutta moottoripyörällä on ajettu ympyräradalla myös Tsekeissä:
http://yle.fi/urheilu/lajit/moottoriurheilu/2010/09/joonas_kylmakorpi_maaradan_maailmanmestari_1991888.html (http://yle.fi/urheilu/lajit/moottoriurheilu/2010/09/joonas_kylmakorpi_maaradan_maailmanmestari_1991888.html)
Onnea Joonakselle !
Komeeta! Onnittelut todella Joonakselle, miesten laji jossa ei poikaset pärjää! Pikkukillinä tuli istuttua muutama kerta etelärannan speedwaystadionilla ja neuvostoliitto voitti aina.... ;D ::)
Olosuhteet Kahinoiden radalla olivat tänä vuonna hivenen haastavat. Lopulta ennen kisaa vaivannut epätoivo muuttui kuitenkin monen kuskin kohdalla hauskanpidoksi (kuvista voi myös toisaalta nähdä sen että edes joskus kannattais miettiä pieni hetki ennenkuin menee uhoomaan jotain ääneen).
Avobelltikin kesti hyvin (vaikka välillä mentiin että kytkin kuopi rapaa) kun oli noin hyvät suojat...
Tuon rapakerroksen irtitalttaamiseen menee hetki jos toinenkin, muistan kun Forssan picnickissä oli vastaava keli ja se raviradan muta pääsi palamaan koneeseen kiinni... Se ei ollut lasten silmille sopivaa katsottavaa kun sitä pestiin pois ;D...
Lainaus käyttäjältä: Sami - 20 syyskuu 10, 17:10:41.
Avobelltikin kesti hyvin (vaikka välillä mentiin että kytkin kuopi rapaa) kun oli noin hyvät suojat...
ai kesti vai... Perkele! >:( :'(
Lainaus käyttäjältä: Sami - 20 syyskuu 10, 17:10:41Lopulta ennen kisaa vaivannut epätoivo muuttui kuitenkin monen kuskin kohdalla hauskanpidoksi
Asiallista menoa ! Kuvista välittyy hampaita kirskuva muta ja hiekka meininki ;D
Nöyrä kypärän nosto kavereille, jotka tosiaan laittoivat itsensä ja motskarinsa sen kurasuihkun armoille, kisakelihän oli paras mitä miesmuistiin ;)
Kerrankin kuskit ja mopot näytti jo ekan lähdön jälkeen siltä että kilpaa on ajettu, eikä sinne lähdetty mitään näyttelypelejä säälimään, ajamista varten ne on tehty ja vesi on paskan lääke....
Hienot kisat....ei kermaperseille....
...miks ihan väkisin pyörii kielen päällä, että "odottakaas ens vuonna kun..."
(En yllytä, ..mutta pitäskö Samu laittaa joku veto pystyyn, kunhan saat sen rautapääsi ens vuodeksi radalle.... tai...yllytän tietysti ;D ??)
Lainaus käyttäjältä: jannu - 21 syyskuu 10, 07:07:21...kunhan saat sen rautapääsi ens vuodeksi radalle.... tai...yllytän tietysti ;D ??)
Niin, siinähän olis nappularenkaat valmiina ja vaihdepoljinkin oikealla puolella... hmmmmm.....
Nää ja muutamat muut kuvat löytyy osoitteesta www.nonamemc.fi (http://www.nonamemc.fi)
Hetken oli mullakin kivaa..
(http://www.nonamemc.fi/Kahinat10/images/IMG_1039.jpg)
(http://www.nonamemc.fi/Kahinat10/images/IMG_1057.jpg)
Tuolta mielestäni erittäin laadukkaita otoksia: http://ronniedee.1g.fi/kuvat/Events/Kaanaan+kahinat/ (http://ronniedee.1g.fi/kuvat/Events/Kaanaan+kahinat/)
Kuvaa, videota ja taustalla Laikan livetallenteita...
Kaanaan Kahinat 2010 (http://www.youtube.com/watch?v=x3qOYBfUl4M#)
(Vinkki: videon käynnistyksen jälkeen alapalkin Settings-valinnasta: 720 p --> parempi kuvalaatu)
Onpa hyvä video/kuva-kollaasi! Tavoitti hienosti tapahtuman toiminnan ja tunnelman. Kiitos.
Muutama kuva osoitteessa:
http://maunu.blogspot.com/2010/09/kaanaan-kahinat-speedway.html (http://maunu.blogspot.com/2010/09/kaanaan-kahinat-speedway.html)
Olivatko legendaariset ratakuskit, ainakin Kaanaan veteraaneille tutut, Ole Staff ja Canister Fagerburg (meniköhän nimi oikein) paikalla ? Kuvissa heitä ei näkynyt.
Hieno kooste, näyttää olleen tänä vuonna oikein karkelokelit!! 8)
Ittellä meni viikonloppu ohi työn merkeissä, terveisiä Ruåtsinmaalta Husqvarnan tehdasmuseosta. Näyttelyssä oli mielenkiintoisia tonnisia veekakkosia kolme kappaletta sekä pienempiä kilpureita 30-luvulta alkaen. Kannattaa poiketa kun liikkuu Tukholmasta Göteborgin suuntaan.
Museon kilpakone-osastolla osui silmiin tieto että Berliinissä Avus-banalla oli EM-ratakisoissa kesällä -35 yli 300 000 katsojaa viikonloppuna!
-Erppa