Finnbikers

Tekniikka / Muut => Sähköt => Aiheen aloitti: vinkkeli - 09 maaliskuu 10, 11:00:53

Otsikko: Vilkkukatkaisijaa. Mistä?
Kirjoitti: vinkkeli - 09 maaliskuu 10, 11:00:53
Eli tarvisi vilkut rakentaa alusta loppuun, kun niitä ei pyörässä ole.
mistä voisi ostaa siistit ja edulliset vilkkukatkaisijat ohjaustankoon?

P&M :llä on nätit mutta on aika suolaisen hintaiset :o n.300e kappale.
on mielestäni vähän liikaa >:(

eli jos löytyisi jostain vaikka hivenen halvemalla. jotkut sirot...
Otsikko: Vs: Vilkkukatkaisijaa. Mistä?
Kirjoitti: 013 - 10 maaliskuu 10, 19:37:55
Laitoin vaimon fillariin mikrokokosen on-off-on katkaisian tankoon ja sen ohjaamaan releitä kun en ollut varma paljon virtaa em katkaisia kestää.
Muuten hyvä mut vähän on tarkka käytettävä hanskat kädessä.
bikelinestä, hintaa muutama euro.
Otsikko: Vs: Vilkkukatkaisijaa. Mistä?
Kirjoitti: Thomas - 10 maaliskuu 10, 21:54:38
ISR/Tolle ovat kanssa hyvät ja tyylikkäät:

(http://www.tolle.se/moduls/xshop10_cust/images/450_071305524_DSC00004.JPG)
http://www.tolle.se/shop_item.php?prod_id=3768&ftg_id=21 (http://www.tolle.se/shop_item.php?prod_id=3768&ftg_id=21)

Muistaakseni bikeline.se ja Rannikon Rengas kaupittelevat näitä. ISR'n mallit anodisoituina, ja Tollen kiillotettuina. Tosin vaatinevat kytkin/jarru-vivut samasta sarjasta..

Jos oikein kliinit haluaa, niin pelkät 1-napin katkaisijat vilkuille. Jos käytännölliset haluaa, niin liukukytkin valoille (lyhyet/pitkät) ja toiselle puolelle torvelle toinen painokatkaisin. Napit ei kestä isoja virtoja, mutta noi blackbox'it toimii hyvin. Liukukytkin myöskin releen kautta.

Painonappeja löytyy elektroniikka-kaupoista, joten voi valita omat värit jos noi vakio-valkoiset ei miellytä. Ovat toimineet ihan hyvin, suosittelen..

-t-
Otsikko: Vs: Vilkkukatkaisijaa. Mistä?
Kirjoitti: vinkkeli - 10 maaliskuu 10, 23:34:29
Joo näemmä tuolta bikelinestä löytyy kohtuuhinnalla noita isr:n katkaisijoita täytynee niistä muokata mieleiset.

tai vaihtaa vaikka sitten koko kahvat....