Finnbikers

Tekniikka / Moottori => Evo Sportster & Buell => Aiheen aloitti: Booster - 16 huhtikuu 21, 09:11:40

Otsikko: Buell X1 ei käynnisty
Kirjoitti: Booster - 16 huhtikuu 21, 09:11:40
Pyöräni Buell X1 2001 ei käynnisty. Pyörä toimi normaalisti siihen asti kunnes yksi aamu ei lähtenyt käyntiin. Starttaa kyllä.

Sen verran olen tutkinut, että kipinä tulee kumpaankin sylinteriin, mutta todennäköisesti bensaa ei tule. Bensaa tulee ruiskulle asti ja polttoaine pumppu surisee hetken virtojen päälle laiton jälkeen.

Vaihdoin uuden lambdan, kun herjasi siitä. Vikakoodin sain moottorin vikavalon kautta. Maapisteet on putsattu, akku on kunnossa (myös auton akulla kokeiltu) ja seisontajalan turvakytkin ohitettu.

Valot, vilkut ja töötti toimii, joten oletan virtalukon olevan kunnossa.

Power Commander 3 on asennettuna.

Itselläni ei ole juurikaan kokemusta moottoripyöristä. Olisiko foorumilla ketään kenelle olisi mahdollisuutta tutkia pyörää Ylöjärvellä ? Korvausta vastaan toki. Tai vaihtoehtoisesti suositella korjaamoa mihin kannattaa viedä.

Tarkoitukseni on saada pyörä kuntoon ja myydä pois, siksi en ole innostunut hankkimaan diagnostiikka laitetta ja alkaa opetella pyörän sielunelämää.

Puhelimitse voi ottaa yhteyttä : 040-8433220/Mikko
Otsikko: Vs: Buell X1 ei käynnisty
Kirjoitti: Kiwi - 16 huhtikuu 21, 19:52:05
Kokeile ekaks ottaa tuo commanderi pois välistä, ei olisi ensimmäinen kosahtanut. Jos ei auta laita se takas ja mittaa tuleeko suuttimille virtaa kun käännät avaimesta/painat starttinappia?
Otsikko: Vs: Buell X1 ei käynnisty
Kirjoitti: Vuppe - 16 huhtikuu 21, 20:04:09
Eastland Engineering, Vesilahti. Kandee kysyä.
Otsikko: Vs: Buell X1 ei käynnisty
Kirjoitti: KariFS - 16 huhtikuu 21, 21:13:09
Paljonx sellainen käyntivikainen Bulu voisi maksaa  ;D
Otsikko: Vs: Buell X1 ei käynnisty
Kirjoitti: Booster - 19 huhtikuu 21, 08:57:20
Suuttimille tulee jännite, koitin pyörän mukana tulleella Race eculla ja otin Commanderin pois. Ei lähde vielä käyntiin. On myynnissä nettimotossa 3900 pyynnillä.
Otsikko: Vs: Buell X1 ei käynnisty
Kirjoitti: Pekka äL - 19 huhtikuu 21, 12:00:18
Palaako se bensa mitä sulla on tankissa?
Ettei olis jotain ilkivaltaa tehty, nimittäin! 🤪
Otsikko: Vs: Buell X1 ei käynnisty
Kirjoitti: Booster - 24 huhtikuu 21, 12:04:19
Bensaa kokeilin sen verran, että palaa kun tarjoaa liekkiä.

Pyörä jatkoi seuraavalle omistajalle, joten minun osaltani tutkiminen päättyy.

Epäilyksenä oli, että polttoainepumpusta olisi lähtenyt romua liikkeelle ja tukkinut polttoaine järjestelmän.