Finnbikers

Tekniikka / Muut => Sähköt => Aiheen aloitti: sulo100 - 07 joulukuu 09, 20:08:48

Otsikko: sportin kipinä hukassa
Kirjoitti: sulo100 - 07 joulukuu 09, 20:08:48
Nyt olis -99 sportin kipinä hukassa. Kipinä tulee molempiin tulppiin pari kertaa kun starttaa ja sitten ei enään tule.Kun taas aloittaa uudestaan starttaamaan niin taas yksi tai kaksi kertaa kipinöi.
Pyörään on tehty runkomuutoksia ja sähköt on ollut irti,mutta kone on kuitenkin käynyt.
Johtojakin on heilutettu,muttaei ole auttanut sekään.
Olisko jollain ollut vastaavaa vikaa ja vinkkiä mistä lähtis ettimään .Pyörässä on kuitenkin kikenlaista elektroniikkaa joista en ymmärrä mitään.
Otsikko: Vs: sportin kipinä hukassa
Kirjoitti: Hemuli - 07 joulukuu 09, 20:16:24
Tuon ikäisessä on jo BAS eli Bank Angle Sensor joka sammuttaa pyörän jos se kaatuu. Onhan se muistettu asentaa oikeaan asentoon sähköjä uudelleen kasatessa? Sen kuuluu olla kiinni rungossa pystysuorassa liitin alaspäin. Jos se on vaan survaistu johonkin vapaasti niin startatessa se pääsee heilahtamaan sammuttaen kipinän.
Otsikko: Vs: sportin kipinä hukassa
Kirjoitti: sulo100 - 07 joulukuu 09, 20:32:27
No hitto,sen oon laittanut vaaka tasoon.Toi kuulostais lupaavalta,täytyy käydä huomenna kokeilemassa.
Otsikko: Vs: sportin kipinä hukassa
Kirjoitti: sulo100 - 08 joulukuu 09, 19:35:51
 Bank Angle Sensor  oli väärässä asennossa nyt tulee kipinää.kiitos hemulille.
Nyt on yks murhe vähemmän.