Jollain kokemusta, riitääkö 9/16 kaffasylinteri jos käytössä tuplalevyt, sis yksmäntäset HD kenuiini puristajat?
Minä ja minun perseeni ollaan sitä mieltä, että kahvatuntuma voisi olla jopa alkuperäistä parempi. Siis jos 35mm keula kyseessä.
Edit: perseeni perustaa tuntunan siihen, että kun viime kesänä toi mun 9/16 oksensi nesteet hihaan, niin vaihdoin hätäpäissäni tollasen shovel/rautis genuiinikahvan tilalle, niin tuntuma oli yhtä pökäle kuin alkuperäisessä. Satulana tosin on kaksimäntäinen GMA, mutta eiköhän nuo suhteet ole aikalailla samat.
Sportster Roadsterissa on tuon kokoinen pääsylinteri ja tuplalevyt. Puristajat on tainnut tuossa tapauksessa olla kaksimäntisiä.
No sitte kokeiluun, sillähän se selvinnee. Jarrut on HooDeen omat vanhat tuplat, joita siis on 35mm keulassa ja FXWG:n keulassa.
mulla on 14mm tuutin reprokahva ja 35mm keulassa tuplalevyt, orkkikset.
ihan ok, parempi se tuntuma on ku siinä orkkiskahvassa
No jos 14mm riittää ni tokihan sitten melkeen 0,3mm suurempi 9/16 riittää myös... huva juttu.
Minun perseeni oli siis oikeassa!
disclaimeri tähän väliin. puhuin tuntumasta. ;D Eihän niistä jarruista erinomaisia millään saa. ;D
Kunhan on toimivat jarrut ja saa niiden about maksimaalisen jarrutehon ennen kuin kaffasta loppuu liikerata. Ei toi mun häksätin mikään RR pyörä ole muutoinkaan.
siinä tapauksessa, anna mennä, kyllä ne retrorenkaan lukkoon sai tollakin kaffalla