94 raitiovaunu ja tyhjäkäynnillä toimii vilkut loistavaat, vaan jos antaa kierroksia paikallaan ollessa vilkut jää hetkeksi palamaan vilkkumattomina ja sit sammuu. Motari nopeudessa ei toimi ollenkaan. Voiko vika olla muu kuin vielä löytämätön vilkkujen pluskaapelin maakontakti?
Vaihdoin vilkut minibulleteihin joissa polttimo, ei led.... Tai näin ainakin uskon.
Toiminut hyvin koko kesän, paitti ei enää....
Minibulletit on ikääntyessään aika harakirejä.
Miinuskarvan eristys plussaan on pelottavan huonosti tehty.
Jollei ulkopuoliset mittaukset tuota tulosta niin avaa vilkku ja kato onko piuhat tukevasti kiinni siellä missä pitää?
Linssi irti, sieltä voi myös mitata onko poltin oikeesti maissa vai missä.
Veikkaan että se naurettavan heppoinen lampunkanta vilkun sisällä on murtunut ja tärinässä vetää runkoon. Uutena kun vetää vaikka silikonit kannan ja vilkun rungon väliin niin saattaa kestää.
Eli kuten edellä todettu, vilkut auki ja tutkimaan.
Thanks.... Eli taas perinteinen downgreidaus tuli tehtyä ;)
Moi. Kaikki kannat ok ja silikonia pohjalle... Tossa vilkkuja irrottaessa huomasin, että kunnpoltin on irti kannasta, vilkku palaa eikä vilku. Enää en pysty jatkamaan pidempään. Pitää laitta peli aamuksi ajokuntoon duunimatkaa varten ;)
Ny on hutkittu ja tutkittu. Ei oo omissa sähkötöissä vikaa. Ei ota maihin. Ajaessa ei toiminu mikään vilkku eilen eikä pihaan saavuttua kun moottorin sammutin. Parin minsan päästä pistin virrat niin toimi vilkut ok.... Oisko tässä jotain muuta nyt kyseessä ????
Ihan vaan äkki-väkkiä ajatus putkahti Mieleen: Mittaa latausjännite kierroksilla.
Hmmm... Aivan. Testaan huomenna. Mihinkäs pitäis asettuu maksimissaan ja jos antaa himovirtoja missä vika? Se jännitteensäädin uusittu vuosi sitten. Oli hajonnut orkkis....
Soveli teki vastaavaa joskus, vilkku oli motari nopeuksis toooosiiiiiiii hidas. Pimeni sitten loppujen lopuksi kokonaan. Rele vaihtoon ja taas pelitti.
....mulla on latauksen merkkivalo joka vilkuttaa punastavihreetä (ylilataus) kun jännite nousee 15.2 volttiin. Siinä vissiin suunnilleen maksimi.
14.4v nousi kierroksilla maksimiin napajännite... Vilkut toimii pihassa ny ok tyhjäkäynnillä ja kaasutellessa.... Ajoon jos lähtis, ei toimis enään sadan metrin jälkeen.
Lienee rele vai se koko vilkunohjaus boxi? Sikanhintanen vilkkuboxi.... Onko kikka kolmosia korvata se jollain ?
Käsimerkki on hyvä ja halpa ;D Mutta eiköhän ATK:sta löydy kytkentäkaavioita vaikka kaksinapaiselle releelle.
Lainaus käyttäjältä: Make - 04 lokakuu 15, 10:20:22
Käsimerkki on hyvä ja halpa ;D Mutta eiköhän ATK:sta löydy kytkentäkaavioita vaikka kaksinapaiselle releelle.
No tuota olen lukenut vaan en todellakaan ole sähkömies niin ymmärrystä vailla oon miten pikkunen 20â,¬ kaksnapanen rele korvaa tommosen high tech 200â,¬ laatikon periaate ja käytäntötasolla ;)
Lainaus käyttäjältä: ezmo - 04 lokakuu 15, 10:31:39
Lainaus käyttäjältä: Make - 04 lokakuu 15, 10:20:22
Käsimerkki on hyvä ja halpa ;D Mutta eiköhän ATK:sta löydy kytkentäkaavioita vaikka kaksinapaiselle releelle.
No tuota olen lukenut vaan en todellakaan ole sähkömies niin ymmärrystä vailla oon miten pikkunen 20â,¬ kaksnapanen rele korvaa tommosen high tech 200â,¬ laatikon periaate ja käytäntötasolla ;)
Helposti. Tosin tuotahan ei saa toimiaan tietystikään siten, että painalluksesta alkaa vilkuttamaan ja toisesta lopettaa. Mutta mä esittäisin kysymyksen niinpäin, että tarvittaanko valon vilkuttamiseen 200â,¬ järjestelmää?
Edit: Ei se rele maksa kuin vitosen.
Eikös näissä uudemmissa vilkkukytkimet ole painonapit eli eivät jää pohjaan? Silloin voinee olla ettei palkällä euron releellä homma vielä toimi.
Lainaus käyttäjältä: kkuula - 04 lokakuu 15, 18:52:59
Eikös näissä uudemmissa vilkkukytkimet ole painonapit eli eivät jää pohjaan? Silloin voinee olla ettei palkällä euron releellä homma vielä toimi.
Vitosen se maksaa. Toiset pystyy irroittamaan käden tangosta suuntamerkin antamiseksi ja toiset ei pysty pitämään peukalolla nappia pohjassa. Vilkkureleitä saa käsittääkseni tuolla herätä/sammuta toiminnollakin.
Voihan niitä moduuleita löytyä toki käytettynäkin, saattanevat jäädä ylimääräisiksi chopperoinnin alttarilta.
Käsimerkein mennään Shovelilla vaan tämä kun "on vaimon" ;)
Nopeusmittarikin on yhteydessä vilkkujen toimintaan.
Mulla lopetti nopeusmittari hetkellisesti toimintansa anturivian takia. Nyt on vilkkkujen automaattinen pois-päältä-menokin sen ansiosta pakkolomalla. Ja juuri kun olin oppinut ajamaan niin, etten paina katkaisijaa uudestaan ja laita kiihdyttäessä vilkkuja uudestaan päälle. Nyt ne vilkuttimet penteleet taas tuppaavatkin unohtumaan päälle, kun mittari ei niitä ota pois päältä.
Nopeusmittarin sensorillakin on nimittäin "sormensa" pelissä tässä vilkkujen toiminnassa. Kiihdyttäessä tai ajaessa automaattinen pois-päältä-meno tai poiskytkeytyminen on jotenkin nopeusmittarin anturin ohjaama. Kun nopeusmittari kyykähtää, niin vilkuista putoaapi pois tämä toiminto ja ne jäävät päälle, kunnes nappia painetaan uudestaan.
Ei siinä mitään, jos sitä oppisi uusia tapoja lennossa. Vaan kun ei opi.... Tottumus on toinen luonto, sanotaan.
On se vaikeeta... ;D
Olen aiemmista pyöristäni ottanut vilkut pois kaiuken muun turhan ohella, mutta nyt en tohdi sitä tehdä. Voi vilkuttimien poistaminen nimittäin johtaa konstaapelin kanssa turhan läheiseen kanssakäymiseen.