Finnbikers

Tekniikka / Muut => Jousitus / Renkaat / Jarrut => Aiheen aloitti: ma^ko - 05 elokuu 15, 01:23:55

Otsikko: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: ma^ko - 05 elokuu 15, 01:23:55
Mul o nyt viis vuotta palvellu parissa eri mopossa toi sprinkku-softiksen oem-springeri ja että muo yhä pahemmin nyppii noi sen riserit. Saaks mokomaan ylä T-kappaletta johon kävis wanhan mallin two piece stonga tai sit dog bonet... tai sit T-kappale jos olis normaali nyky risereiden normivälillä reijät joihin innostuksen ja mielialan mukaan vois vaihdella erityyppisia/pituisia risereitä/stongia. Noi paksut/tönköt/leveällään olevat, "gummivaimennetut" riserit on aika überkamalat.
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: ma^ko - 05 elokuu 15, 01:51:11
Noit T-paloja joihin saa normi riserit saa näköjään "lievän" törkyisiin hintoihin ja orkkis risereiden paikalle saa jotain normaaleja korkeampia jotka tuuppaa stongaa likemmäs, mutku tahtois joko nyky risereiden tilalle ensteks matalat riserit tai kaikist mieluiten dogboneille olevan yläpalan. Noi perusrisereille tehdyt ylä T-palat hirmuisen hintansa lisäksi ovat rumia, eli en halua 3½" riseriväliä kuitenkaan risukeulaani mitenkää välttämättä, tahtoo dogbone t-palan tai matalat riserit, mut eiks kumpaakaan niinq ole, vai enks mä osaa etsiä?
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: AMi - 05 elokuu 15, 01:52:35
Tuosta: http://www.revzilla.com/motorcycle/arlen-ness-custom-top-triple-tree-for-harley-softa (http://www.revzilla.com/motorcycle/arlen-ness-custom-top-triple-tree-for-harley-softa)
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: ma^ko - 05 elokuu 15, 09:21:28
Tuon löysin kyllä, tosin vielä kamalampaan hintaan. Mutku tahtois et olis sivulle tapit kuten wanhas risussa tai sit tollaset:

(http://www.hotbike.fi/kauppa/contents/media/l_08-974Lg.JPG)

Tahi vastaavat mutta 1-3" korkeina eli matalina.
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: etelahelsinki - 05 elokuu 15, 19:37:39
Noi,
Tigi liimalla, ohennetun ylemmän version aikoinaan kiinnitin alkuperäiseen yläteehen.
Vanhankoulun riserit bolt on. Alempi hauska uutuus, tosin hinnan kiroissa.
Riserit korvataan kartio pultilla. Pulttijako sama kai, mutta tehtävissä joka tapauksessa.

http://www.wwag.com/cgi-bin/WebObjects/WebSite.woa/wa/DirectAction?page=%21WW26253 (http://www.wwag.com/cgi-bin/WebObjects/WebSite.woa/wa/DirectAction?page=%21WW26253)

http://www.wwag.com/cgi-bin/WebObjects/WebSite.woa/wa/DirectAction?navi=1&page=%2177298 (http://www.wwag.com/cgi-bin/WebObjects/WebSite.woa/wa/DirectAction?navi=1&page=%2177298)

Ile
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: ma^ko - 05 elokuu 15, 19:54:19
Alempi on hauska ja kallis ja ei tuo softailin sprinkkuun käy suoraan tuokaan. Tigiliimailut jäänee kyl tuon osalta toteuttamatta, ainakaan jollei ole ylimääräistä oem yläteekappaletta.
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: SOHVELI-76 - 05 elokuu 15, 23:00:58
 Sopiskohan se DNA vastaavaan saatava ylätee jossa dogbone optio? ei ole kalliskaan.
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: ma^ko - 05 elokuu 15, 23:37:11
Lainaus käyttäjältä: SOHVELI-76 - 05 elokuu 15, 23:00:58
Sopiskohan se DNA vastaavaan saatava ylätee jossa dogbone optio? ei ole kalliskaan.

En tiedä, en kyllä usko et DNA-keulan kilkkeet käy OEM-keulaan, jos joku tietää vois infota.
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: etelahelsinki - 06 elokuu 15, 17:39:21
Hou,
Mulla löytyis FX springerin ylätee, priima ja kromattu.
30.-ekee, osta ja voit tuhota oman...

Ile
Otsikko: Vs: Softailin oem springeri ja riserivaihtoehdot?
Kirjoitti: ma^ko - 06 elokuu 15, 19:28:05
Voisin vaikka ostaakkin...