Finnbikers

Tekniikka / Muut => Sähköt => Aiheen aloitti: JaZZo - 08 toukokuu 15, 11:04:20

Otsikko: Pienikokoinen akku?
Kirjoitti: JaZZo - 08 toukokuu 15, 11:04:20
Mulla on tuommonen akkudilemma shovelin kanssa. Horseshoe-öljytankissa on akulle paikka, mutta on tehty aikanaan sen verran pieneksi että 110mm leveä akku ei mahdu. Edellisen tai edellisten omistajien toimesta vanhaa akkua oli hiottu kuoresta kapeammaksi niin että akku oli todella jämäkästi paikallaan. No sit ostin biltemasta pienikokoisimman minkä löysin, 7,5Ah 12V patterin, ja eihän sekään sinne mennyt ihan bolt on-meiningillä. No sekin on nyt kuukauden ajojen jälkeen paskana.

Kysymys kuuluu näin. Kiksikäynnistys, kärjet eikä mitään ylimääräistä sähkölelua. Niin minkälaisen akun tuohon viittii pienimmillään laittaa, kun tuntuu että mistään ei saa 100mm leveää akkua? kaks edellistä akkua oli 6ah ja 7,5Ah, ja nää mopon patterit on sitten jo 2-5 Ah -akkuja.

Rupee tekemään magneettoa mieli pikkuhiljaa..
Otsikko: Vs: Pienikokoinen akku?
Kirjoitti: Lycanth - 08 toukokuu 15, 11:07:27
Tää nyt on mutuilua, mutta paljon sulla on sitten latausjännite kierroksilla? Keittääkö se akun?
Otsikko: Vs: Pienikokoinen akku?
Kirjoitti: JaZZo - 08 toukokuu 15, 11:23:12
Tyhjäkäynnillä ja valot päällä mitattuna se akun navoista mitattuna on siinä 14,2 - 14,5V kieppeillä, rundia koneeseen niin vielä alle 15V jäädään. Aikasempi lataussäädin rupesi tuuppaamaan jotain 17V.

Nyt tarttisi saada siis akku jota ei tartte hioda pienemmäksi ja hakata nyrkillä öljytankin sisään kiinni.
Otsikko: Vs: Pienikokoinen akku?
Kirjoitti: jape - 08 toukokuu 15, 11:33:47
Ootko katsonut noita Antigravityn akkuja...
http://antigravitybatteries.com/small-case-batteries/ (http://antigravitybatteries.com/small-case-batteries/)

mulla oli tollanen Sporassa käytössä.
Otsikko: Vs: Pienikokoinen akku?
Kirjoitti: JaZZo - 08 toukokuu 15, 11:40:52
Näyttää pieneltä. Mistäs näitä voi täällä suomessa kysellä?
Otsikko: Vs: Pienikokoinen akku?
Kirjoitti: jape - 08 toukokuu 15, 12:04:06
http://www.wwag.com/cgi-bin/WebObjects/WebSite.woa/wa/DirectAction?action=forceEnglish&page= (http://www.wwag.com/cgi-bin/WebObjects/WebSite.woa/wa/DirectAction?action=forceEnglish&page=)!107944

Näytti vaan aika arvokkaalta

voi pyytää tarjousta Pasilta http://www.wwverkkokauppa.fi/ (http://www.wwverkkokauppa.fi/)
Otsikko: Vs: Pienikokoinen akku?
Kirjoitti: Pietzu - 26 lokakuu 15, 10:22:29
Mul on ollu jo monta vuotta bilteman 19A geeliakku hepankengäs ja ei mitään ongelmaa. Ja 2v takuu. Se sopii juuri ja juuri sinne.