Uutiset:

Onko tiedossa hyviä bileitä? Linkitä ne kalenteriimme!

Main Menu

Millä paikata pieni vuoto polttoainetankin tasausputkesta

Aloittaja Mauri H., 14 huhtikuu 09, 09:56:50

« edellinen - seuraava »

Mauri H.

Oman pyörän oikeanpuoleisen tankin tasausletkun lähdössä on pieni reikä siinä 90 asteen mutkan ulkokehän kohdalla. Onko hyviä ideoita miten korjata tuo reikä? Kaveri ehdottin Sikasil Gasketia, joka kylläkin tuntuu olevan lähinnä vesitilojen eristeeksi. Paikallisessa Etrassa suositeltiin kemiallista metallia.

Reikä on ilkeästi niin että letkua ei saa siitä työnnettyä yli niin että se olisi tiiviisti reiän kohdalla, joten jotain tahnaa pitäisi väliin myös saada.

Toinen kysymys on että kestääkö normaali PVC-kutistesukka bensaa, paikallisessa hydrauliikkaliikkeessä näin väitettiin kun kyselin bensankestävää kutistesukkaa.
Fat Bob 2008
XR1200 2009

Kokkonen

Olen itse paikannut hiushalkeaman bensatankistani kemiallisella metallilla ja se kesti moitteetta koko kauden. Käytin Plastic Paddingia, mutta on niitä muitakin.
Sikaflex ei siinä kestänyt, koska bensa pääsee pikkuhiljaa tankin ja paikka-aineen väliin.
Kutistesukasta en osaa sanoa. Niitä on sellaisia joissa on liima mukana, jollainen saattaisi kestää, jos vaan ne aineet ovat bensankestäviä. ???
"Täytyy pysyä liikkeellä. Koirat eivät kuse liikkuviin autoihin. Tiedät kyllä mitä tarkoitan"
Tom W

piese

Kutistesukka ei taho kestää, kemiallinen metalli jonnin aikaa, mäntysuopa jonnin aikaa, sikabond jonnin aikaa, lasikuitumämmi jonnin aikaa, hitsisauma paremmin kuin hyvin ;D toki voipi koettaa juottaa koritinallakin, sitä ei tullu kokeiltua.

Siis nää ihan omia kokemuksia ja ihan vaan jottei bensat tulis munille.


Mauri H.

Tankki maalattu ja pinnoitettu, joten juottaminen ja hitsaaminen on pois laskuista, valitettavasti.
Fat Bob 2008
XR1200 2009