Uutiset:

Onko tiedossa hyviä bileitä? Linkitä ne kalenteriimme!

Main Menu

Red Hot Chili Chopper

Aloittaja Rezi, 01 lokakuu 10, 22:05:14

« edellinen - seuraava »

Rezi

#1860
Pyörän stuukki menee aikalailla uusiksi ja aloitin homman uusimalla putkien takaosat. Solmulle menevät putket laatikon takana ja runkoputken väistökavennukset alkoi häiritsemään silmää, siispä aloitin modaukset putkista. Putkien modaukset pitää tehdä silloin, kun kone ja laatikko on kiinni rungossa eikä runko ole vielä lopullisessa maalissa. Elikä nyt.

Rautaromikselta ostin rosterikäyriä, joista putkien päät syntyy. Hitsaan kiillotetut rosteriputket kiinni kromattuihin putkiin. Vähän hirvitti rälläkoidä poikki kromatut putket.


Rosterinkulat löytyi Puuilosta parilla eurolla. Säde on liian iso ja piti rälläköidä ne poikki.










Putket siis lyhenee reilulla puolella metrillä ja meteli ilman äänenvaimennusta tulee olemaan infernaalinen ilman lisävaimennusta. Ajattelin hitsata laatikon alla oleviin putkiin väliseiniä ja mietityttää minkä verran putkia voi ahdistaa ilman että kone tukehtuu. Jos rälläköin sisämitaltaan 40mm käyriin 5kpl viiltoja ja  hitsaa viiltoihin rosteripellistä väliseinät kuvan mukaan, niin lieko tuo koneen käyntiin isosti vaikuttaa? Onko 50% aukon kavennus OK?



Jack

Googlailes lollipop baffles.
Flatheads!!!

Rezi

Kiitos Jackille vinkistä. Taidan laittaa tikkarit putkien päihin rosteriossaan. Nehän voi olla säädettävissä vähän kuin kaasarin läppä. Hitsasin molempiin putkiin 4kpl about 1/3 aukosta peittävää väliseinää parin tuuman välein. Ehkä nekin jotain vaimentaa.

Kiillotin putken päät kunnolla pistin ne kiinni. Natsat menee pari senttiä kromatun putken päälle. Porasin natsojen alapintaan näkymättömälle puolelle pari pikku reikää ja hitsasin ne kiinni.


Rosterinatsat on nyt yhtä puuta kromiputkien kanssa. Varmaan nuo ajossa kellastuu, mutta näyttääpä enemmän ajopyörältä.


Putket on nyt tikkarien reikiä vaille valmiit. Voi siirtyä muihin hommiin.

Jack

Ollos hyvä, toivottavasti tuovat halutun tuloksen.
Flatheads!!!

Rezi

Kun kerran maalaan pyörän uusiksi, niin modaan vähän tylsän näköistä öljysäiliötä toisessa chopperissa olevaan rivoitettuun tyyliin.

Kuvassa esikuvaöljypääläri taustalla.


Maalit pois rälläkällä ja kuvioita mallailemaan. Rivotus lähtee säiliön etuosasta niin, että sylinterinkannen rivat ikään kuin jatkuu öljysäiliössä vääntyillen sitte kuitenkin villisti mutkille.


Neljän millin rosterilangasta vääntelin ja hitsailin rivat. Olis ne voinu viisi millistäkin olla ja mustaa, mutta tuota nyt sattui löytymään.


Bensatankki taitaa vaihtua myös...

shoveltimppa

Lainaus käyttäjältä: Rezi - 24 syyskuu 18, 22:29:57
Laitetaanpa taas päivitystä projektiin tänne FB:lle.

Kiitos Rezi, että päätit jatkaa päivittelyä. Näitä on mukava seurailla.

Rezi

#1866
Pyörä lyhenee ja akseliväliksi asettunee about 170cm. Mulla on kaksi pitkää pyörää ja teen toisesta vähän lyhkäsemmän säilyttäen kuitenkin kuusi tuumaa ylös stretsatun rungon.


Tämmönen pystykeulainen olis raju, mutta eeeeei sentään.


Ajattelin lyhentää pari kesää takaperin pyörässä ollutta springeriä puolella metrillä, mutta siinä ei liene mitään järkeä (niinku ei tässä mun projektissakaan). Lisäksi haluaisin rakentaa ylöspäin kapenevan springerin eikä vanhasta springeristä voi sillon käyttää juuri muuta kuin jouset, ohjausakselin ja ehkä rockerit.

Eli tuo springer on myynnissä. Pituutta 130cm akselista ylälaakeriin. Stongat kuuluu kauppaan. Laittakaa privaviestiä jos kiinnostaa.





Rezi

#1867
Vein potilaan pihalle ja leikkasin emäputken irti. Vanha valettu orkkisemäputki on huono ja vaihdan sen uuteen samalla kun keulakulma muuttuu.



Keulakulman hakeminen vaati vähän aikaa ja tuijottelua. Emäputki on kiinni läpinäkyvällä pakkausteipillä.

Siinä se taitaa olla.


Kun latasi runkoon tankin ja sitsin pääsi näkemään pyörän päälinjat. Vähän akseliväli piteni mallailun myötä ja on nyt pauttiarallaa 185cm.


Aika hieno ruska tänä syksynä.

montana

Taas niin kaunista ja kapeaa👍

jukkajänis

Ei ristus ! Ukossa on virtaa ku pienessä (Oulun) kylässä  ;D

Rezi

#1870
Kiitos kannustuksesta. Kapiaa tehdään ja toivottavasti syntyy myös kaunista. Virtaa riittää ja visioita niin että meinaa yöunet häiriintyä ;D

Ennen pihakuvia otin tankista vielä puolitoista senttiä lisää pois. Ennen tätä lisäkavennusta mittasin tilavuudeksi yli 8 litraa eli varmaan tuohon vielä 7 litraa menee.


Nyt se alkaa olla asiallisen näköinen. Kavennetussa Sportytankissa on majesteettinen muotokieli.

zeikki

Todella hyvän muotoinen tankki. Jännää nähdä, minkälainen keulasta tulee.

Kiwi

Tankki voisi olla jopa tuuman-puoltoista pidempi, alaspäin siis, jottei se näyttäisi liian pieneltä? On vaan kevyt projekti alkaa pidentämään ja testailemaan, nyt jäsen leafhill tai joku photochoppaamaan!!

Kiwi

Ai niin, yöunet, mitä ne on? ;D

Rezi

Hitsasin uuden emäputken runkoon. Jätin taas reiän emäputken ja rungon väliin kun se tuo keveyttä emäputken tienoon lookkiin. Lyhensin aisojen holkkeja parilla tuumalla. Ne meni ennen liian alas.


Lainaus käyttäjältä: Kiwi - 20 lokakuu 18, 01:43:56
Tankki voisi olla jopa tuuman-puoltoista pidempi, alaspäin siis, jottei se näyttäisi liian pieneltä? On vaan kevyt projekti alkaa pidentämään ja testailemaan, nyt jäsen leafhill tai joku photochoppaamaan!!
Jätän tankin lopullisen muotoilun vähän tuonnemmas. Jotta tankin saa istumaan pyärään pitää pyörässä olla kiinni monta asiaa, kuten kone ja keula. Myös ajatus ohjaustangosta on hyvä olla nähtävänä.

Tässä pyörässä pari kesää sitten ollut pitkä risukeula yltää maahan asti uudella keulakulmalla ;D Keula löysi uuden kodin.


Mallailen tässä risukeulan takahaarukan asentoa. Jättö vaatii joko offsettia T-paloihin.


Tai kulmaa ohjausakseliin.


Tai pidemmät rockerit. Hyllystä löytyy vanhat DNA:n rockerit, jotka olis helppo istuttaa keulaan.