Uutiset:

Onko tiedossa hyviä bileitä? Linkitä ne kalenteriimme!

Main Menu

Ranzen -53 pannu

Aloittaja ranze, 28 marraskuu 20, 20:50:57

« edellinen - seuraava »

ranze

Tää tuli aikanaan tuolla käsikytkimellä. Kytkinlevyt ja välilevyt oon vaihtanut, mut en edes tiennyt että jousiakin olis erilaisia. Itseasiassa välilevyjä ei tainnut olla kahta samanlaista.  ::)

Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

ranze

Lainaus käyttäjältä: Jack - 14 huhtikuu 25, 09:49:24jos käsikytkin tuntuu raskaalta jalkakytkimen jälkeen, siellä saattaa olla jalkakytkimen jouset, noin niinku etukäteisheittona, jos alkaa ihmetyttämään.
Eipä se kovin lepsu ollut, ehkä taisi olla jopa 5 vuotta takaperin innoittamassa jalkakytkimen hankintaan. Katselin tuossa just tubevideota missä shovelissa oli samanlainen avo BDL. Siinä oli jätetty puolet jousista pois. Just ostin uuden kytkinvaijerin, niin eipä kehtais alkaa testaamaan rotanloukkua. Sille kai pitäis olla omat vaijerisettinsä. Liekö loukusta suuresti apuakaan? Toki tuota painelee tuollaisenaankin, pitkissä valoissa sitten nätimpi pudottaa vapaalle. Jos löytyy  ;D
Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

Kiwi

Kyllä siitä apua on, oikein säädettynä se tekee kytkimestä käyttökelpoisen.

ranze

Tuo vaihdevipu on kyllä vammainen.. Sellainen lukitseva ura olis poikaa. Sama homma kymmenen vuotta takaperin Road Kingillä. Poljin tipahti silloin Pieksämäki-Mikkeli välillä. Paluu Kuopioon, jossa Kuittinen antoi apua. Nyt lähellä kotikulmia. Kai siihen joku lukkoruuvi pitää värkätä.  ::)

Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

013

rautiksessa vastaavaa ongelmaa, ratkaisin sen laittamalla pätkän kengännauhaa jalkatapin ja spedun väliin. Se on pelastanut ainakin kerran etsintä reissulta.
Pitäkäämme aina mielessä, että ideologiat ovat pakoa ajattelusta.

ranze

Tuon sovittaminen sorviin lukkorengasuralle on työläs. Reikä ja putkisokka aiheuttaa ettei sitä liiemmin säädetä. Jos kampeen tekisi reiän + kierteen niin kuusiokolo pidätinruuvilla vois pysyä, sen kohdalle tappiin uraa tai reiän alku. Kempillä tietty tarttuis.. tai joku telki tuosta etupuolelta. Köyttämällä pysyis mutta mun tuurilla se olis tuolla remmin välissä. Ihme ettei nytkin ollut.. lähti taas pidemmällä vedolla niin edellisestä kerrasta viisastuneena en lähtenyt ajelemaan takaisin päin etsiskelemään. Se kingin kepin oli joku löytänyt eikä halunnut luopua siitä rahalla eikä millään.  ::)

Niin voishan tuohon akselin päätyyn porata reiän ja laittaa kierteen, joku prikka pidättelemään vipua. Oon sinistä laitellut joka paikkaan, mutta näyttää sekin pettäneen, miksei myös lukitusruuvissa  ;D
Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

013

varapedaali sivulaukkuun, ei katkea matka ihan heti
Pitäkäämme aina mielessä, että ideologiat ovat pakoa ajattelusta.

ranze

No ei nyt sentään, jos kerran kymmeneen vuoteen sattuu. Monessa vivussa kiristyspultti toimii samalla lukitteena. Tuosta puuttuu se ura ja pultti on sivussa.
Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

ranze

Nähtäväksi jää toimiiko tämä. Vastakappaleeseen porasin pienen kolon. Vähän kerettiläinen ratkaisu laittaa M4 pidätinruuvi.Ratkaisua helpotti että millisiä pidätinruuveja saa helpommin ja tuumaisiin mulla ei olis noin valmista pora/tappi settiä. Taisin ostaa tuon Völkelin sarjan loppuunmyynnistä. Osat tuli kätevästi Kalasatamasta, enpä olis muistanut tilata tuota pulttia. Onneksi myyjä hoksasi mitä tarvin.



Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.