Uutiset:

Onko tiedossa hyviä bileitä? Linkitä ne kalenteriimme!

Main Menu

Pakoputken pinnapultti poikki Evo Sportster

Aloittaja tomtee, 15 elokuu 14, 10:05:23

« edellinen - seuraava »

tomtee

Moi,

Katkesi etupytyn alempi pakoputken pinnapultti ja nyt se sitten pitäis saada pois, runkoputkihan on silleen sopivastii tiellä että en viitsi lähteä ilma jigiä porailemaan. Mutteri ei pysy hitsaamalla, joten sekään ei auta.
Olisiko jollain pääkaupunkiseudulla sitä porausjigiä noihin pinnapultteihin jota voisi lainata jossain vaiheessa, jos hommailisin sellaisen hieman pidemmän poranterän, ettei tarvitsisi kantta irrottaa moisen homman takia.

Tommi
040 535 0086

Hemuli

Mulla on itse tehty jigi, kyllä se joutaa lainaan jos siitä mitään apua on. Sijainti pohjoishelsingissä. Jos vaan mahtuu niin suosittelen tekemään aloitusreiän jollain 3-4 mm terällä. Sitten vasta kasimillisellä niin ei lähde ihan yhtä helposti ajamaan sivuun.
Sportsters rule - blowing away big twins since 1957

tomtee

Ok.
Palailen asiaan kun saan tarpeeksi pitkiä teriä hommattua.


Smokie

Saatat olla ongelmissa jos sitä on hitsailtu, pultit tuppaa karkenemaan melkoisen kovaksi. Pystyykö hiomaan päästä ylimääräiset pois?