Moi, tietäjät kertokaa mikä on menny vikaan porattaessa kun evon takapytty savuttaa sikana. Koneen aukaisun jälkeen diagnoosina se että männänrenkaat eivät ole ottaneet pyttyyn tasaisesti, eli työntötankojen puolelta pyttyyn kulunut huomattava männän suuntainen jälki ja painerenkaat kuluneet huomattavasti (tuolloin ajettu n. 100 km). Vastapuolelta taasen renkaat eivät ole ottaneet nimeksikään kiinni pyttyyn. Koneistamossa todettu välyksien olevan männänvalmistajan toleranssien sisällä ja pytyn olevan pyöreä.
Nämä pytyt ja männät tulivat minulle viime talvena 0.020 ylikokoon porattuina ja uudet männät sisältäen.
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Oletko tarkastanut että kiertokanki on suora? Haiskahtaa että kanki ei ole suora. Tuo tarkastus tehdään laittamalla kangen yläsilmään pitkä tappi ja vertaamalla sitä lohkon dekkitasoon. Ohjeissa tämä tehdään siten että tappi lasketaan moottoria pyörittämällä kiinni dekkitasoon ja sitten paperinpaloilla molemmin puolin katsotaan ettei kanki ole kiero. Tuommoisen tapin saa sorvaamalla, löytyy myös alan katalookeista työkaluna.
Ja vaikkei kuvaus vastaakaan oireita - tarkastitko männänrenkaitten päittäisvälyksen?
Onkos stressilevyjä poratessa käytetty?
moi,
en tiedä onko levyjen kanssa porattu. Tosin kuluminen on vain yhdellä seinällä eikä "kanamunamaista" . Kanget käsittääkseni ok kun ongelmaa ei esiinny alkuperäisillä osilla.
Myös renkaiden päittäisvälys todettu olevan ok.
Olisko mahdollista että olis käynyt pikku moka männänrenkaan/renkaiden asennuksessa, eli sitä on taivutettu ja se on jäänyt mutkalle, kuopalla oleva kohta ei ota sylinteriin. Tämmösestä vaan lukenut, kokemusta ei ole kun runk....
Aika kaukaa haettua että männänrenkaan onnistuisi joku mutkalle taivuttamaan. Kyllä ne katkeaa ensin.
Itse kallistuisin myös kieron kangen puoleen, voi olla että vanhat osat on olleet jo sen verran väljät että niissä se ei ole tuntunut. Jokuhan sitä mäntää painaa vasten oikeanpuoleista seinämää. Kannattaa se ainakin tarkistaa, aukihan se kone vissiin joka tapauksessa on?
Aika solmuun sai vääntää sovelin renkaat ennen katkeamista kun ihan mielenkiinnosta vuos-pari sitten kokeilin. Tais olla molyrenkaat, valurautaset ei sellasta kestä.
Mut varmaan kaukaa haettu enivei.
Noup...nyt on kesä ja pitää päästä ajamaan. Alkuperäisillä rojuilla kasassa. Sitä ihmettelen et miksi se ei savuta noilla alkuperäsillä pytyillä ja ne on tasasen kuluneet joka kohdasta. Ja kun vielä ottaa huomioon ettei männänrenkaat varmasti sattuneet samaan kohtaan kun nämä vanhat pytyt paikalleen uudelleen laitettiin!
Näissä uusissa pytyissä tuo kuluminen on kuitenkin ollut huomattavaa jo 100 km:n matkalla ja vanhoilla ajettu noin 40000 km ilman näkyvää poikkeamaa kuluneisuudessa.
Yksi mahdollisuus tietenkin teoriassa on, ettei mäntä syystä tai seitsemännestä asetu keskelle kiertokangessa ja näin ollen "nojaa toiseen seinään". Tönäreiden puoleinen seinämä kuitenkin on männäntapin suuntainen heitto.
Ettei olisi kyseessä s&s:n männät? Joissakin s&s:n männissä kangen paikka männän alla on epäsymmetrinen (ei mitään hajua miksi) ja silloin männän päällä oleva merkkitäppä pitää asentaa tuonne tönärien puolelle. En ole ihan kartalla mikä tuossa toispuoleisuudessa on ideana mutta sössön ohjeessa näin informoitiin.
Olethan katsonut, että se reikä pytyssä on suorassa dekkitasoon nähden? Silmämääräisesti, että putkea on ylä- ja alapäässä kaikilla puolin yhtä paljon. Kai tältä pallolta löytyy todellinen tekijämieskin joka poraa vinoon.
Lainaus käyttäjältä: seppo - 27 toukokuu 14, 15:58:09
Ettei olisi kyseessä s&s:n männät? Joissakin s&s:n männissä kangen paikka männän alla on epäsymmetrinen (ei mitään hajua miksi) ja silloin männän päällä oleva merkkitäppä pitää asentaa tuonne tönärien puolelle. En ole ihan kartalla mikä tuossa toispuoleisuudessa on ideana mutta sössön ohjeessa näin informoitiin.
En osaa näemmä liittää kuvaa peedeeäffästä mut evon manuskassa on tuo mainittu ihan orkkismännilläkin. (tai erilailla mut kuitenkin mäntä ei sovi molemmin päin)
Männän alapuolella on pykälä ja kuvatekstissä lukee että " Nub must face left (sprocket shaft) side of engine.
Edit: Lisätään tekstiä:
"Mark the piston by scriping an "F" or "R", for front or rear cylinder, on the piston pin boss opposite the boss having the raised "nub". Marking the piston is important since the piston pin is offset and the pistons must not be installed backwards.
1100 kawassa oon nähny tollasen vääntyneen renkaan mitä Kapteeni sika tossa ehdottikin, oli kolmiosasen öljyrenkaan alin rengas pois paikoiltaan männän ja pytyn valissä lintallaan
Kyllähän sen öljyrenkaan tukirenkaan saa väännettyä vaikka rusetille, mä luulin että puhutaan ihan niistä ylemmistä puristusrenkaista.
Toi mäntien oikein päin laittaminen on kyllä kans tutkimisen arvoinen asia. Se kun ei ole aina sama miten päin ne sylintereihin laittaa.
Kyl mä tarkotin ihan niitä puristusrenkaita.
Lainaus käyttäjältä: Hemuli - 27 toukokuu 14, 20:46:10
Toi mäntien oikein päin laittaminen on kyllä kans tutkimisen arvoinen asia. Se kun ei ole aina sama miten päin ne sylintereihin laittaa.
Pitänee tsekata toi...minusta noita pattimäntiä ei edes voi laittaa "väärin päin" kun palotilassa on suorakantti mikä määrää onko mäntä oikein.
Lainaus käyttäjältä: Lyytinen - 27 toukokuu 14, 17:33:03
Olethan katsonut, että se reikä pytyssä on suorassa dekkitasoon nähden? Silmämääräisesti, että putkea on ylä- ja alapäässä kaikilla puolin yhtä paljon. Kai tältä pallolta löytyy todellinen tekijämieskin joka poraa vinoon.
Lyytisen kans samoilla linjoilla.
Mittaa sylinterin helman paksuudet,antaa jotain kuvaa asiasta.
Noita on tullu vastaan...