Finnbikers

Tekniikka / Muut => Jousitus / Renkaat / Jarrut => Aiheen aloitti: Mauni - 26 elokuu 09, 18:43:28

Otsikko: softailin takajousien jäykistys
Kirjoitti: Mauni - 26 elokuu 09, 18:43:28
oonkos nyt ymmärtänyt oikein että tuommoisia -85 mallin ulkoisella painepöntöllä olevia iskareita ei pysty jäykistämään??
pyörässä on itse sorvatut madalluspalat mutta taitaa tulla pohjaamisia aikasta helposti kun tuota joutuu madaltamaan helevetisti

clymerin kirja sanoo jotta iskareissa ei ole mitään ulkoisiasäätöjä
Otsikko: Vs: softailin takajousien jäykistys
Kirjoitti: Hemuli - 26 elokuu 09, 20:53:04
Eipä niitä säätöjä juuri ole uudemmissakaan, vähäinen esijännityksen säätö ei vielä auta. Vähän kai tulee apuja kun vaihtaa jouset progressiivisiin versioihin (uudemmat iskarit).

Mulla oli aikoinaan -87 Softailissa 2001 Nightrainin iskarit jäykimmilleen säädettynä - paikallaan pomppiessa perä tuntui täysin jäykältä mutta niin se vaan ajossa löi renkaan lokariin vaikka rakoa oli reilusti.
Otsikko: Vs: softailin takajousien jäykistys
Kirjoitti: seppo2007 - 05 syyskuu 09, 22:07:21
oletko harkinnut jäykempiä jousia,ainakin mun -97 heritageen löytyi muistaakseni LA-Choppersin valmistamat jouset,ja ei muuten pohjaa edes kyytiläisen kera,vaikka on madalluspalat paikoillaan(1,75"),jousia löytyi kolmea eri jäykkyyttä.  terv.seppo