Pitääkö öljypumppua käyttävän hammaspyörän joka on pinioni akselilla liikkua päittäin noin 3mm? tuntuu vähän oudolta?Tuntuu että se väli holkki on liian lyhyt ?
Mä ihmettelin samaa viime keväänä, ja tilasin sinne jopa uudet puslat. Samanmoiset sieltä tuli ku mitkä oli paikallaankin. Se n. 2-3mm oli mullakin välystä, mutta hyvinhän tuo on toiminut.
Sen verran asiaa selvittelin, että joissakin se välys on ja toisilla taas ei.. Onkohan tuohon joku syy? Mun shoveli on '81.
Kyllä kuuluu. Vanhemmissa vehkeissä siihen väliin kuului oikein jousikin sen holkin päälle, pinionrattaan ja öljypumpun vetorattaan väliin. Sen vetorattaan on ilmeisesti tarkoitus jorata siinä akselissa edestakas riippuen kiihdytetäänkö vai moottorijarrutetaanko. On ilmeisesti jonkin sortin iskunvaimennus tai hammasrattaan kosketuskulma hipoilu veikkaan jälkimmäistä. Sen vetorattaan kuuluis olla kelluva kaikissa yksinokkaisissa bigtwineissä ja asentaessa sen kuuluis mennä kiilan/ spoorien päälle ilman väkivaltaa.
Epäilen mitään hipoilua. Eiköhän syyt siihen välykseen ole kampuran pituuden muuttumisella lämmetessä, kun se kaikki tulee vetopuolenlaakerista asti pinionipuolelle ja tärkeimpänä säästö valmistuskustannuksissa.
Kun välyksen määrää kuinka syvälle pinioniratas uppoaa kartiolla. Tollasessa loivassa kartiossa pienikin halkaisijan valmistustoleranssi vaikuttaa aksiaalisesti rattaan sijaintiin melko paljon.
"Sen vetorattaan kuuluis olla kelluva kaikissa yksinokkaisissa bigtwineissä ja asentaessa sen kuuluis mennä kiilan/ spoorien päälle ilman väkivaltaa."
Tämä koskee vain kartioakselisia malleja. Uudemmissa tehtaan akseleissa suora pinioniakseli ja yksi kiila lukitsee sekä pumpun rattaan että nokkarattaan. Rattaat kiristyvät päittäisesti akselille, eikä niissä ole välystä.
Onko noissa vikoissa Evoissa tosiaan niin että ratas on kiinteästi kiinni? Mulla ei omakohtaista kokemusta asiasta, jos niin , niin ompa outoa?
Kyllä, pumpun ratas ja nokkaratas käyttävät samaa kiilaa ja vanhemman mallin väliholkki on kiinteästi kiinni rataassa. Kun paketti momentissa, ei välystä.
Se on kyllä tosi heppoisen oloinen kiinnitys kun ainoa mikä pitää pinjoniakselin rattaita pyörähtämästä on puolikas kiila. Yhden koneen tiedän josta se kiila on pettänyt täydestä laukasta, jotkut kuulemma hitsaavat noi kaksi ratasta toisiinsa kiinni varmistuksen vuoksi.
Pakko olla joku Evo-vika, just tajusin että noi pinion-akselin kiilat on ainoat jakopään osat mitä en koskaan ole saanut paskaksi! No ehkä ens kesänä on niiden vuoro?
Lisätään tähän vielä S&S pinion akseli ohjeet sivulla 6- 7 on tosta rattaasta juttuu.
Hyvin tuntuu ratas "uivan" akselilla täytyy vielä tarkistaa kiilan kunto ja lyödä sitten nippuun.