Mitenkäs tuon evo sportsterin takarattaan tarvittavan offsetin saisi helpoiten mitattua tai muutoin selvitettyä? Eturattaan offsettia en mitannut mutta on silmämääräisesti noin puolentuuman luokkaa ja mahtuu nipinnapin vakiokopan alle.
Pyörässä on hieman ylileveä vanne ja takakumi ja tällähetkellä mittasin takarattaalla olevan noin 19mm offsettia ja se oli tehty sullomalla rattaan alle 1/2" ofsettirinkula ja pari shimmirinkulaa. Noilla eväillä takaratas oli keskitetty pelkästään pulttien varaan ja ihme ettei ollut lähtenyt liitoon.. >:(
Noilla shimmeillä regasta ei vielä ihan saa linjaan ja näyttäis että semmonen noin 1" spaceri tarttettais..
Tuleeko tuossa nyt ongelmia kun eturatas jäisi periaatteessa tuon noin puolituumaa sisemmäksi?
Rengas linjaan, pitkät pultit takarattaalle ja jollain laserilla tai mitalla kattoa ketjun/hihnan linja suoraks, sit mitata minkäkokone palikka sinne takarattaan ja navan väliin tarvitaan.
Juu suunnilleen noin sen ajattelinkin tehdä. Alustavasti tein piirroksen ja sopiva pala alumiinia löytyy.
Löytyisikö täältä foorumilta korvausta vastaan tekijää kyseiselle laipalle?
Ne on storehousessa kolmisen kybää kipale.
Kiitos vinkistä, koitin noita googlettaakkin ja ei MCS kataloogi jostain syystä sattunut hakuun..
Eli sieltä löytyisi listahintaan 35â,¬ Laitoinkin jo parille kotimaankauppiaalle kyselyä ko osasta.
Tämä tuli kuntoon. Edessä oli jo valmiina 1/2" offset ratas, taakse tuli 1" offset ja nyt tuli rattat ja ketjut tarkasti linjaan sekä takarengas suoraan.